Tag Archives: банани

(ФОТО) Непечен ролат со банани

Потребно е: 300 г мелени бисквити 200 г маргарин 100 г шеќер во прав 150 мл млеко 3 лажици млеко 3 крем банани 6 парчиња бисквити со желе (јафа) 2 банани 100 г чоколадо за готвење 2 лажици шеќер Подготовка:со миксер изматете 150. г маргарин со шеќерот во прав. Исклучете …

Повеќе »

Чудо на природната медицина: Мед и банана за кашлање, бронхитис…

Запишете и чувајте го овој рецепт… Лекувањето на хронично кашлање и бронхитисот се секогаш проблематични, дури и за традиционалната медицина. Но, еден домашен лек содржи некои од најмоќните состојки кои ги смируваат грлото и плуќата, и можат да ги излекуваат кашлањето и бронхитисот во најкус рок! Благодарение на карактеристиките на …

Повеќе »

(ФОТО) Неодолив, вкусен и брз: Банана леб со ореви

Потребно е: 125 г. путер 100 г.шеќер 2 јајца 60 мл. млеко (вода) 4 банани 200 г. брашно 100 г мелен лен 100 г. мелени ореви 1/2 лажичка сода бикарбона малку сол (помеѓу прсти) 1 лажичка цимет 1/2 лажичка мелено каранфилче Подготовка: изматете ги јајцата со шеќерот, додајте млеко, изладен …

Повеќе »

(ФОТО) Посен ролат со бисквити и банани

Потребно е: 350 мл вода 150 г маргарин 50 г чоколадо 4 лажици какао 100 г суво грозје 2 лажици рум 100 г желе бомбони 450 г посни бисквити 3 банани 2 – 3 лажици сок од лимон кокосово брашно Подготовка:бисквитите искршете ги, желе бомбоните исечете ги на коцки, сувото …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Пирамиди со крем банани

Пирамида од едноставни состојки кои секој ги сака – бисквити, чоколадо, крем банани, и ќе добиете едноставен и брз десерт кој наскоро повторно ќе морате да го правите… Потребно е: 3 јајца 150 г. шеќер 150 г. маргарин 100 г. чоколадо за готвење 200 г. мелени бисквити (или плазма) 200 …

Повеќе »