Tag Archives: банани

Мафини од банани: Десерт кој ќе ве освои со првиот залак!

Кога еднаш ќе го пробате овој десерт сите ќе ви бараат рецепт… Состојки: 130 г шеќер 100 мл масло 2 големи јајца 2 малечки, зрели банани 200 г брашно 1 лажичка прашок за печиво 1 лажичка екстракт од ванила 1/2 лажичка сол 1 лажичка цимет По желба: сечкани ореви, лешници, …

Повеќе »

(ФОТО) Вкусен ролат со банани и бадеми

Состојки: Кора: 5 јајца 80 г шеќер 50 г брашно 20 г какао 1 кесичка прашок за печиво Крем: 5 јајца 100 г шеќер 150 г бело чоколадо 1 кесичка ванилин шеќер 200 г путер 100 г мелени бадеми 2 лажици рум 1 кг банани сок од лимон Подготовка:кора: јајцата …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Банана сплит торта“: Непечено уживање!

За кора: 200 г мелени бисквити 100 г путер на собна температура 50 г црно, рендано, чоколадо 5 лажици млеко од соја, или обично 3 пасирани банани Пудинг: 400 мл млеко од соја, или кравјо 2 кесички пудинг од ванила 3 лажици шеќер 100 г путер Подготовка: пасираните се межаат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Торта „Сон на соништата“: Непечен десерт со многу крем!

Можете ли да замислите поубав десерт од крем торта со банани и чоколадни банани? Состојки: 400 г пишкоти, 15. чоколадни банани, 300 г мелени бисквити, 300 мл сок од портокал, 3 ќесички пудингсо вкус на ванила, 1,5 л млеко (750 мл за пудинзите, 300 мл за шлаг и остатокот за …

Повеќе »

(ФОТО) ШТО ЈАДЕЛ И ПИЕЛ ЃОКОВИЌ ЗА ВРЕМЕ НА ФИНАЛЕТО: Исхраната на Новак повторно го привлекла вниманието на јавноста – најинтересни шишињата со напитоци!

Осумкратниот шампион на Мелбурн, Новак Ѓоковиќ, до неговата рекордна титула дошол борејќи се со главоболка, вртоглавица, а при пружањето на медицинска помош лекарите утврдиле дека неговиот организам е дехидриран. Ден по финалето, медиумите, освен за историскиот успех, не пропуштиле да ги споменат и деталите за исхраната на Новак, па се …

Повеќе »

(ФОТО) ВИ НЕДОСТАСУВА ЕНЕРГИЈА? Овие намирници треба да ги вклучите во исхраната!

Без разлика дали станува збор за стресна работа, недостаток на сон, семејство или нешто друго, на сите понекогаш ни недостасува енергија. За почеток, треба добро да научите што да јадете. Поточно, одредена храна може да ви помогне да бидете поопуштени, фокусирани и поподготвени за сите предизвици. Јаглехидратите се особено важен …

Повеќе »

(ВИДЕО) Банана крем колач: Брз летен десерт без печење!

Ќе уживате во феноменалниот вкус Состојки: 500 мл млеко, 1 кесичка пудинг од ванила, 80 г шеќер, 6 ливчиња желатин, 300 мл слатка павлака, 4 – 5 банани, 200 – 300 г бисквити (зависи од тавата), 2 лажици мармалад од јагоди, 2 лажици вода, 80 – 100 г чоколадни трошки …

Повеќе »

ЧУДО НА ПРИРОДАТА: Кората од ова овошје лекува псоријаза, ги отстранува акните и ги избелува забите

Бананата често ја спомнуваат како многу здраво овошје кое е корисно за целиот организам, но ако го прочитате текстот до крај ќе откриете и зошто е корисна кората… Баш како и бананата и нејзината лушпа е преполна со хранливи материи. Во некои земји, како Индија, лушпата од ова вкусно овошје …

Повеќе »

(ФОТО) Диета која „го залудела светот“: Ова овошје ве држи сити, а килограмите „се топат“

Бананите, овој фантастичен извонреден, содржат три вида шеќер: фруктоза, сахароза и гликоза, но исто така и влакна, и оваа комбинација го прави чувството за ситост да трае долго време. Истражувањата покажаа дека само две банани дневно се доволни за 90-минутен тренинг. Ако сте обожавател на банани, оваа диета најверојатно ќе …

Повеќе »