Tag Archives: бахреин

(ФОТО) Триумфот во трилерот во Бахреин за Хамилтон!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја отвори сезоната со триумф на трката за Големата награда на Бахреин, бидејќи во директниот дуел за победа беше подобар од Макс Ферстапен во Ред Бул. 🏁 TOP 10 FINISHERS 🏁 1 HAM 📸2 VER3 BOT4 NOR5 PER6 LEC7 RIC8 SAI9 TSU10 STR#BahrainGP 🇧🇭 #F1 …

Повеќе »

(ФОТО) Ферстапен доминира – убедливо до пол позицијата

Откако беше најбрз на сите три слободни тренинзи, возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, беше и најдобар во квалификациите за Големата награда на Бахреин, па трката во недела ќе ја започне од пол-позицијата. Ферстапен беше најбрз во време од 1: 28,997 и е голем фаворит пред недела. „Имавме одлична недела …

Повеќе »

(ВИДЕО) Победата на Хамилтон во Бахреин во сенка на несреќата на Грожан

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон триумфираше на трката за Големата награда на Бахреин, 15-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1, што беше обележана со инцидент во кој Роман Грожан скокна од запален болид. Хамилтон на тој начин ја забележа 11-та победа оваа сезона, и 95-та во кариерата, додека водеше …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хорор во Формула 1: Болид експлодира, за среќа возачот преживеа!

Морничави сцени го означија почетокот на трката во Бахреин, каде само со огромна среќа Роман Грожан извади жива глава, бидејќи успеа да излезе од уништениот автомобил што гореше. Страв и ужас. Французинот започна агресивно да престигнува, имаше контакт со Данило Квајт и удри во заштитната ограда, која практично ја пресече …

Повеќе »

Шумахер после 12. години во болид на Ферари

Мик Шумахер синот на легендарниот Михаел Шумахер, денес во Бахреин ќе вози болид на Ферари. На тој начин еден Шумахер ќе биде зад воланот на Формула 1 на италијанскиот тим после 12. години и четири месеци. Толку минало откако Михаел го извозел последниот круг за Ферари. Тоа ќе биде прв …

Повеќе »

(ФОТО) Бахреин е на Хамилтон: Подиумот мала утеха за Леклер

Возачот на Мерцедес и актуелен светски шампион, луис Хамилтон, е победник на Големата награда на Бахреин, втората трка во шампионатот на Формула 1… A first podium finish for Leclerc but not the step he would have hoped for 😮 Mercedes take their second 1⃣-2⃣ of the season at a drama-filled …

Повеќе »

На Леклер прва пол позиција во кариерата

Возачот на ферари, Шарл Леклер, ја освоил првата пол позиција во кариерата, откако бил најдобар на квалификациите пред втората трка на сезоната на Формула 1, Големата награда на Бахреин. Доминацијата на Скудеријата на званичниот тренинг ја дополнил Себастијан Фетел, кој ќе тргне до второто место. Третата поозиција на стартот му …

Повеќе »

Кире Лазаров: „Свесни сме дека имаме недостаток во квалитет, тоа можеме да го надоместиме само со патриотизам и со национален набој…“

Патриотизмот и поддршката од дома често на големите натпреварувања се квалитет плус, мотив за дополнително залагање…Тоа го истакнуваа сите играчи од хрватската фудбалска репрезентација на СП во Франција, но се чини дека и нашиот Кирил Лазаров го има истиот став… Капитенот на ракометната репрезентација од Македонија, Кире Лазаров беше најпрецизен …

Повеќе »

(ВИДЕО) Формула 1: Како Кими Раиконен го прегази својот механичар?

Германецот Себастијн Фетел (Ферари) е победник на трката за Големата награда на Бахреин, во рамки на Светското првенство на возачи во Формула 1, но тркатата ја обележал инцидентот на неговиот клупски колега, Кими Раиконен… Фетел во својата годинешна победа стасал во исто толку трки, пред двоецот на Мерцедес, Финецот, Валтери …

Повеќе »