Tag Archives: бадник

Денес е Бадник: Кој ќе го добие паричето ќе биде среќен цела година!

Меѓу најзначајните обичаи кои се карактеристични за овој празник се поставување на бадник, посипување на подовите со слама… На големиот празник претходи и голема подготовка со 40 дневен пост. Бадната вечер и Божикот традиционално се прославуваат семејно, а со пригодно украсување на куќата во духот на овој голем празник дополнително …

Повеќе »

Во пресрет на најрадосниот ПРАЗНИК: Најубавата Божиќна честитка која можете да ја испратите со порака

Се ближат Бадник и Божик – упатете убави честитки до драгите луѓе. Божиќ е празник на раѓање на нов живот, ден кога се радуваме и помируваме, ден кога си простуваме. Празничното расположение е со нас уште од Свети Никола, а особено на семејните празници кои не потсетуваат на важноста на …

Повеќе »

Божиќни обичаи кај македонскиот народ – секој според можностите, но…: Каде и да си за Бадник дома да си!

Божик е дар над даровите, ден во кој се открило она што е единствено ново под сонцето. Сите нас и сите човечки поколенија Господ не учи да не се одвојуваме едни од други, туку едни на други да си помагаме, да се сакаме, да ги помагаме слабите и сиромашните и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КЕЈТ МИДЛТОН СВИРЕЛА ПИЈАНО И ВООДУШЕВИЛА: Концертот во Вестминстерската опатија за Бадник бил незаборавен!

Војвотката од Кембриџ го придружувала пејачот Том Вокер на пијано како дел од изненадувачкиот настап на концертот Together At Christmas, кој во Обединетото Кралство се емитувал на Бадник. Кејт Мидлтон „потполно воодушевила“ со својот прв јавен настап на пијано, јавуваат англиските медиуми. Војвотката од Кембриџ го придружувала пејачот Том Вокер …

Повеќе »

Бигорски: Зошто на празникот на Св. Василиј се става златник или паричка, а не на Бадник!

Историјата на „василопитата” е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, Свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија и живееше во единство со неговите сограѓани, со љубов, разбирање и помагање еден на друг. Еден ден, кога Јулијан Отстапникот, нечесен …

Повеќе »

Обраќање на Г.г.Стефан: „Пандемијата докажа колку е човекот немоќен но пострашно е што луѓето заборавија да Го љубат Бога и да ги љубат луѓето!“

Пандемијата докажа колку е човекот немоќен, но најстрашната пандемија е тоа што луѓето заборавија да Го љубат Бога и да ги љубат луѓето Состојбата која целиот свет ја преживува, со пандемијата, ни докажа колку човекот е немоќен, и покрај сета своја самоувереност и покрај сите свои достигнувања и знаења. Но, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Честитка од Пендаровски по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божик!

Би сакал да им го честитам Божик на сите христијани кои го прославуваат денот на христовото раѓање. Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божик. По повод празникот, претседателот Пендаровски упати писма со честитки до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска …

Повеќе »

(Рецепт) Посно за Бадник: Пробајте нешто ново – Пита со ориз и зелка!

Можеби комбинацијата ви делува чудно, но не би требало…тоа се состојките од кои правиме посна сарма а сега се користат и кори за пита и добиваме извонредно солено јадење за Бадник! Состојки: 1 кг кори за пита 1 кг зелка (свежа или кисела) 125 г ориз 4 главички кромид масло, …

Повеќе »

Денес е Бадник: Кој ќе го добие паричето ќе биде среќен цела година!

Меѓу најзначајните обичаи кои се карактеристични за овој празник се поставување на бадник, посипување на подовите со слама… На големиот празник претходи и голема подготовка со 40 дневен пост. Бадната вечер и Божикот традиционално се прославуваат семејно, а со пригодно украсување на куќата во духот на овој голем празник дополнително …

Повеќе »