Tag Archives: бадеми

Шест причини зошто секоја жена (па и маж) треба да јаде бадеми

Бадемите се нутритивни електрани. Без разлика дали се конзумирани цели, сецкани, исечено или мелени и се претвори во брашно или путер, оваа вкусна јатка навистина го заслужува својот статус на суперхрана. Еве шест придобивки од бадеми и едноставни начини да ги вклучите во оброци, ужини и десерти. Бадемите се богати …

Повеќе »

(Рецепт) Со омилената житарка ќе создадете моќен имунитет: Десерт и лек во едно!

Консумирајте ја секогаш кога ќе почувствувате глад, со малку мед, цимет или какао во прав. Можете да додадете и мускатно оревче.И’, добивате одличен десерт кој патем ви го зајакнува и имунитетот. Оваа намирница е одлична за здравјето на цревата, кои се извор на нашиот имунитет, го поттикнува метаболизмот и содржи …

Повеќе »

(ФОТО) БАДЕМИТЕ СЕ ЗДРАВИ ЗА ОРГАНИЗМОТ: Ако ги јадете секој ден на вашето тело ќе му се случат овие 4. позитивни промени!

Можеби звучи како претерување, но јадењето бадеми во некои случаи може буквално да ви го спаси животот. Студијата на Американското здружение за срце откри дека премалку внесување јатки може да ја зголемат можноста за развој на срцеви заболувања. Сепак, спречувањето на срцеви заболувања не е единственото нешто каде што, на …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАЈЕДНОСТАВЕН и најбрз КОЛАЧ: Плетенка со чоколадо

Рецептот за овој десерт е совршен за луѓе кои не печеле колачи бидејќи не можат да згрешат. Целото чоколадо се става на листестото тесто кое потоа се сече,плете и се става во рерна… Се’ што ви треба е готово листесто тесто, расукано, едно чоколадо, јајце и малку исечкани бадеми (може …

Повеќе »

(ФОТО) Пет продукти кои го опуштаат организмот и го отстрануваат стресот

Помеѓу работата што ја вршите во канцеларијата, за семејството или за себе, дали понекогаш престанувате и се прашувате каков стил на живот водите? Нерегулиран распоред за спиење, исхрана и сите други работи што ги правите во текот на неделата води до зголемување на нивото на стрес. И’ со вежба против …

Повеќе »

(ФОТО) Грицки кои можете да ги конзумирате без грижа на совест

Иако можеби веќе сте се потрудиле околу здравиот и нутритвен појадок и ручек, веќе е 17 часот и вие размислувате на некаква лесна ужинка. Прво што ви паѓа на памет се грицките…не одземаат време за подготовка, брзи се и лесни за конзумирање, а ќе ви ја заситат потребата нешто да …

Повеќе »

5.„грицкалки“ кои живот значат: Го штитат срцето, го намалуваат холестеролот и ризикот од дијабетес

Овие закуски се популарни кај многумина, бидејќи се многу вкусни. Ако ги подготвите на вистински начин, бидете сигурни дека тоа е една од најздравите нискокалорични закуски (30 грама има само 122 калории)… Луѓето кои секојдневно јадат по шака рака од овие коскени плодови, имаат 20 проценти помалку шанси да умрат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чоколадни плочки: Брзо, здраво и без печење

Сите сакаме здрави десерти…Овие чоколадни плочки се здрави но и калорични па доколку внимавате на калориите бидете претпазливи со парчињата што ќе ги изедете… Состојки: 50 г. какао 200 г црно чоколадо рендана коричка од два портокали 75 мл сок од портокал 150 мл мед или јаворов сируп 1 лажичка …

Повеќе »

(ФОТО) Зошто треба да јадеме бадеми за здраво срце?

Одамна меѓу народот е познато дека како превенција за болести на срцето, па и на лицата кои имаат некакви проблеми со срцето,им се препорачува конзумирање бадеми, непечени. Беше препорачливо да се јадат како ужинка, околу една шака, или помалку, но најмалку 20. Сега од научните кругови пристигнува уште поново народно …

Повеќе »