Tag Archives: австралија

(ФОТО) Македонецот кој се роди на 8.000 метри во авион на ЈАТ утре полни 42. години: Еве каде живее и како изгледа!

Јатко е единствениот човек во светот каде што во местото на раѓање е запишана регистрацијата на авионот YU-AGI. Австралијанецот Јатко Тодев со потекло од Македонија, добил доживотно бесплатно летање со авион од авиокомпанијата ЈАТ, затоа што во 1978. година, се родил за време на летот за Сиднеј. Јатко е роден …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДАЛЕКУ НО И МНОГУ БЛИСКУ: Македонче во Австралија ја пее песната “Нешто ќе те питам бабо”…и ужива!

На почетокот на февруари во Мелбурн традиционално се одржува манифестацијата „Сирулски средби“ кога често се изведуваат и македонски народни песни. Оваа година манифестацијата била одржана на 1. февруари а најголемото внимание го привлекол малечкиот Петар Дамчески кој ја исполнил песната „Нешто ќе те питам бабо“… Изведбата на малечкиот Петар била …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоковиќ без проблеми против Шварцман за осминафиналето на АО

Новак Ѓоковиќ ја продолжува својата мисија за одбрана на титулата на Австралија опен со нова победа. Овој пат го совлада Диего Шварцман во четвртфиналето со 6:3, 6:4, 6:4. Седумкратниот шампион на Австралија опен никогаш не даде ниту наслутување дека би можело да дојде до изненадување. Се беше колку-толку рамноправно до …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРИМЕРИ ЗА ДОБРИНА – Момчиња влетале во опожарените рпедели за да им помогнат на коалите

Тинејџерите возат низ разорените области и спасуваат коали… Мич и Калеб се тинејџери од Австралија кои решиле да влезат во разорените опблсти за да им помогнат на коалите. Малите мечки кои го населуваат овој континент страдаат од пожарите кои веќе некое време беснеат по шумите во Австралија, а двајцата роднини …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нескршливиот Новак и ја донесе втората победа на Србија и ја однесе во финале на АТП купот

Српската репрезентација се пласираше во финалето на АТП Купот во Австралија, откако Новак Ѓоковиќ триумфираше против Данил Медведев со 6:1, 5:7, 6:4 за да на својот тим му го донесе вториот поен. Претходно, Душан Лајовиќ го совлада Карен Хачанов со 7:5, 7:6. Ривал Србија во премиерното издание на АТП Купот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ „го скрши“ Шаповалов и ја одведе Србија во полуфинале на АТП купот

Србија ќе игра полуфинале на АТП купот откако Новак Ѓоковиќ го победи Денис Шаповалов и на својата репрезентација и го донесе вториот поен во дуелот со Канада. Првиот поен го освои Душан Лајовиќ кој беше подобар до два сета од својот противник, Феликс Оже-Алијасим. Најдобриот српски тенисер го победи младиот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОЖАРИ ВО АВСТРАЛИЈА: Крис Хемсворт, Луис Хамилтон, Кајли Миног, Никол Киднам, Марго Роби…донираат и повикуваат за помош!

Секој ден славните личности од сите сфери апелираат за помош на борците со пожарите во Австралија, за обновување на уништетните подрачја и заштита на животинскиот свет… Шампионот во Формула 1, Луис Хамилтон, решил да помогне со 500.000 американски долари за да им помогне на оние кои се борат против пожарите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СИТЕ ПЛАЧЕЛЕ: Девојче на погребот на таткото пожарникар ја носело неговата кацига…

Шарлот би требало да знае дека нејзинит татко е несебичен посебен човек кој не напушти само затоа што беше херој, рекол шефот на пожарникарот кој трагично настрадал во пожарите во Австралија… Погребот на австалискиот пожарникар – доброволец Ендрју О’Дваер (36) во понеделникот многумина расплакал. О’Дваер бил пожарникар доброволец кој ги …

Повеќе »

СТРАШНИТЕ ПОЖАРИ ГО СПРЕЧИЛЕ РАСЕЛ КРОУ ДА ДОЈДЕ ПО СВОЈОТ ЗЛАТЕН ГЛОБУС: Потресна порака на познатиот глумец!

Расел Кроу беше награден со Златен глобус за неговата улога во мини серијата  „The Loudest Voice“ (Најгласен глас), но не присуствуваше на доделувањето на наградата поради пожарите во родната Австралија. Наместо тоа, Џенифер Анистон, заедно со Рис Витерспун, се обратила пред публиката, истакнувајќи дека за време на доделувањето, Расел „го …

Повеќе »