Tag Archives: австралија опен

(ФОТО) УПОРНОСТ – Родена е без половина прсти, а сега направи сензација на квалификациите за Австралија опен

Франческа Џонс, 20-годишна британска тенисерка, го направи едно од најголемите изненадувања на почетокот на квалификациите за Австралија опен. Таа ја победи Романката Моника Никулеску со 6-3, 6-2. Џонс е родена со ектодермална дисплазија со по четири прсти на рацете и седум прсти на двете нозе. „Јас играм тенис со различни …

Повеќе »

Австралија опен ќе биде без линиски судии

Организаторите на Австралија опен одлучија дека нема да има линиски судии на првиот Грен слем во сезоната, што е промена за која се залагаше Новак Ѓоковиќ во последните месеци. Поради тоа, секоја точка ќе биде контролирана од „Око соколово“, а овој систем често се користеше во вториот дел од минатата …

Повеќе »

(ФОТО) Федерер нема да учествува на Австралија опен: Го избрал семејството наместо турнирот!

Пред десетина дена беше објавено дека Швајцарецот Роџер Федерер нема да настапи на Австралија опен, за прв пат во кариерата. Иако се веруваше дека Швајцарецот не успеа да дојде во посакуваната форма по артроскопијата на коленото, директорот за односи со играчите на австралиската тениска федерација, Андре Са, понудил поинакво гледање …

Повеќе »

(ФОТО) На повидок револуција: За победникот на Австралија Опен 33% помалку пари – но повеќе за првото коло на турнирот!

Повеќе од порано ќе заработат играчите за настапи во поранешните кола на турнирот… Организаторите на Австралија опен се одлучија за револуционерен потег во согласност со ситуацијата. Бидејќи од почетокот на пандемијата се вели дека на голем број играчи им е сè потешко да живеат, тие одлучија да ги зголемат наградите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Топ 5. потези на Новак со потврда на строгите мерки во Мелбурн

Владата на државата Викторија потврди дека сите тенисери кои ќе играат на Австралија опен ќе бидат во карантин во Мелбурн 14. дена, пред почетокот на првиот Грен слем во сезоната на 8. февруари. Владата соопшти дека здравствените власти ги одобриле плановите за карантин. Квалификациите во машка конкуренција ќе се одржат …

Повеќе »

(ФОТО) АТП го официјализирал новиот термин на Австралија Опен

Здружението на тениски професионалци го објави календарот на натпревари за почетокот на 2021 година. АТП го објави распоредот на натпреварувања во текот на првите седум недели, а новата тениска сезона започнува со турнирите во Делреј Бич и Анадолија, кои се на програмата од 5. до 13. јануари. Квалификациите за Австралија …

Повеќе »

(ФОТО) Австралија Опен: Новак, одиш во строг карантин и имаш 100. долари (дневно) за храна

Новак Ѓоковиќ ќе ја брани титулата на Австралија опен,а кампањата за деветтиот пехар во Мелбурн ќе ја започне малку подоцна од вообичаеното поради многу специфични околности. Првиот Грен слем во сезоната е преместен на 8. февруари, а организаторите веруваат дека дотогаш сè ќе биде подготвено. Короната влијаеше на одложувањето на …

Повеќе »

Поместен стартот на АО: Познато какви мерки ги чекаат тенисерите

Австралија опен ќе се одржи со мало задоцнување, а почетокот е закажан за 8 февруари. Според австралиските медиуми, директорот на турнирот Крег Тили испратил писмо до играчите со нови правила што ќе мора да ги следат поради пандемијата на коронавирусот. Така, тенисерите ќе можат да тренираат во текот на 14-дневниот …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО СПОРТОТ – Ѓоковиќ нема да може да ја брани титулата на Австралија опен?

Новата одлука на австралиската влада ги искомплицира работите околу одржувањето на првиот Грен слем во годината… Новак Ѓоковиќ можеби нема да биде во можност да настапи на Австралија опен идната година, откако властите забранија влез на странци во земјата до 2022 година. Забраната важи и за оние кои сакаат да …

Повеќе »