Tag Archives: австралија опен

(ФОТО) Одржана ждрепката за Австралија Опен: Новак Ѓоковиќ „го добил распоредот“

Новак ќе има убав пат до половина ждреб и натпреварување, бидејќи во неговиот дел од „скелетот“ на натпреварувањето е Стен Вавринка, потоа Александар Зверев, па Григор Димитров, Денис Шаповалов, Пабло Карењо Буста, потоа Беноа Пер и Диего Шварцман како осми носител, заедно со Доминик Тим, кој не се прослави на …

Повеќе »

Короната ги менува правилата – Одложен ждребот за Австралија Опен!

Ждрепката за првиот тениски Грен слем во сезоната требаше да се одржи денес во 8. часот наутро(по австралиско време), но таа е преместена за утре, изјави директорот на турнирот Крег Тили Ждрепката за Австралија опен во Мелбурн е одложена, соопштија денеска организаторите. „Ждрепката за првиот тениски Грен слем во сезоната …

Повеќе »

(ФОТО) Емотивниот Новак и порака за посебна личност во неговиот живот

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ е во Аделаида, каде е во карантин пред настапот на Австралија опен, а популарниот Ноле има причина да ја разбие мононијата во карантин со прослава. Мајката Ѓоковиќ, Дијана денес го слави 57-от роденден, а Новак и испратил убава порака преку својот профил на Инстаграм: “Те …

Повеќе »

НЕМА МИР ВО МЕЛБУРН: Нови инфекции со вирусот корона поврзани со Австралија Опен

Случаите со вирусот корона поврзани со тенискиот шампионат Австралија опен продолжуваат да се појавуваат, откако уште четири лица се разболеа од вирусот. Властите на Викторија во саботата пријавија нов случај поврзан со Австралија опен – човек на дваесеттина години, кој не е тенисер, пренесува „Гардијан“. Оттогаш е потврдено дека тројца …

Повеќе »

Тенисерка од Австралија порачала: „Само Ѓоковиќ се грижи за нас!“

Сакам да му одадам почит По постојаните напади, пред почетокот на Австралија опен, на Новак Ѓоковиќ во последните неколку дена, се огласија и тенисери кои застанаа на негова страна. Сега се огласи швајцарската тенисерка Белинда Бенчиќ и му се заблагодарила на светскиот рекет број еден. „Сакам да му оддадам почит …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како Новак терасата ја претворил во „теретана“?

Новак Ѓоковиќ беше принуден да работи во специфични услови во Аделаида во пресрет на Австралија опен, што било и овековечено. Тенисерите кои летаа со авиони во кои немаше случаи на корона, имаат пет часа тренинг на теренот и во салата, а во своето сместување треба да поминат 19. часа. Новак …

Повеќе »

(ФОТО) Австралија Опен пред нов удар: Заразени уште двајца тенисери

Забележан е првиот сериозен напад на коронавирусот на Австралија опен, заразени се двајца играчи, потврдија организаторите. Потврдено е дека два случаи се тенисери или тенисерки, без да се дадат имиња. Ова го објавија државните здравствени власти на Австралија, а сега вкупниот број на заразени, во бранот од 1.000 луѓе кои …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најбесмислени подготовки во Мелбурн: Удираат со топчето по ѕид

Јулија Путинцева засекогаш ќе го памети карантинот пред Австралија опен, а подготовките се сè друго, освен идеални за првиот грен слем во сезоната. Поради строгите прописи на австралиската влада, тенисерите кои се во Мелбурн не смеат да ги напуштаат своите простории во ниту еден момент. Можеби нема да биде проблем …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Новак Ѓоковиќ е во карантин во Аделаида: Погледнете каде ќе мора да престојува 19. часа дневно!

Најдобрите тенисери кои ќе учествуваат на Австралија Опен веќе пристигнаа во земјата, но најдобрите (Ѓоковиќ, Серена Вилијамс, Рафаел Надал…) не се во Мелбурн туку во карантин во Аделаида затоа што така решија организаторите, иако другите тенисери негодуваа. Но, за најдобрите тоа и не е некое олеснување бидејќи се во друга …

Повеќе »