Tag Archives: австралија опен

Епски пресврт: Циципас преку Надал до полуфиналето

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас се пласираше во полуфиналето на Австралија Опен, откако по одличниот пресврт го елиминираше вториот носител Рафаел Надал со 3:6, 2:6, 7:6, 6:4, 7:5. Циципас по трет пат во својата кариера ќе игра во полуфиналето на Грен Слем, по втор пат во Мелбурн. Надал е само по …

Повеќе »

(ФОТО) Уште еден подвиг: Ѓоковиќ преку Зверев до полуфинале на Австралија Опен

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на Австралија Опен! Новак беше подобар од Германецот, Александар Зверев во четвртфиналето 6:7, 6:2, 6:4, 7:6. Новак славеше по три часа и 34 минути игра. Првиот тенисер на светот ќе игра во 39-то полуфинале на Грен слем, деветто во Мелбурн. …

Повеќе »

ИСПИША ИСТОРИЈА: 114. тенисер на светот се квалификува во полуфиналето на Австралија Опен!

РУСИНОТ, АСЛАН КАРАЦЕВ (27) сензационално влезе во полуфиналето на Австралија опен. Во четвртфиналето го победи Бугаринот, Грегор Димитров со 2:6, 6:4, 6:1 и 6:2, а му помогна и повредата на Димитров, кому му беше укажана лекарска помош во третиот сет поради болки во грбот.   View this post on Instagram …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НОВАК ПОЈАК ОД ПОВРЕДАТА! Се избори со болката и го порази Раониќ за четирифинале на Австралија Опен!

  Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ избори пласман во четвртфиналето на Австралија опен, откако во осминафиналето го совлада Канаѓанецот Милош Раониќ со 3:1 во сетови (7:6, 4:6, 6:1, 6:4). Се поставуваше прашањето дали Новак воопшто ќе излезе на терен денес, бидејќи на натпреварот против Тејлор Фриц претрпе непријатна повреда …

Повеќе »

(ФОТО) Новак насмеан на теренот – Каква порака испраќа неговиот тим?

Од Мелбурн па во целиот свет, каде што има навивачи на Новак Ѓоковиќ, се протега прашањето дали Ноле ќе успее да се опорави доволно и да игра во осминафиналето на Австралија Опен. Милош Раониќ наострен „како ловџиска пушка“ го чека бранителот на тронот, а првиот тенисер на светот сигурно не …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Повредениот Ѓоковиќ херојски до осминафиналето!

Новак Ѓоковиќ го победи Тејлор Фриц од САД со 7:6 (7-1), 6:4, 3:6, 4:6, 6:2 во третото коло на Австралија Опен. The name is Taylor 🕵️‍♂️Fritz Taylor 😅@Taylor_Fritz97 | #AO2021 | #AusOpen pic.twitter.com/9vPE4Ibis8 — #AusOpen (@AustralianOpen) February 12, 2021 По натпреварот против Тејлор Фриц, кој го доби во пет сета, …

Повеќе »

Мелбурн повторно пет дена во карантин, АО без гледачи

Владата на државата Викторија воведе карантин, поради што пет дена нема да има гледачи на Австралија опен, потврдија организаторите на првиот Грен слем во сезоната. Карантинот започнува во петок(денес) на полноќ и ќе трае пет дена. Ова значи дека навивачите нема да можат да присуствуваат на тениски натпревари од сабота …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Порака до ривалите: Рутинска победа на Ѓоковиќ на стартот на АО

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ со победа го започна Австралија опен. На почетокот на турнирот во Мелбурн, Србинот го победи Французинот Жереми Шарди со 6:3, 6:1, 6:2 Ѓоковиќ триумфираше во првото коло на Австралија опен 15-та година по ред. Србинот се сретна со Шарди по 14-ти пат, и ја …

Повеќе »

(ФОТО) Познати двојките за стартот на Австралија Опен и кога Ѓоковиќ ја почнува одбраната на титулата!

Организаторите на Австралија опен го објавија распоредот за првиот натпреварувачки ден (понеделник, 8 февруари), па сега е познато кога ќе го видиме Новак Ѓоковиќ на теренот. Најдобриот тенисер на светот го игра вториот натпревар од ноќната програма. Тој ќе игра на „Род Лејвер Арената“ против Жереми Шарди. Двајцата ќе бидат …

Повеќе »