Tag Archives: австралија опен

КОРОНА ВИРУС ВО СПОРТОТ – Ѓоковиќ нема да може да ја брани титулата на Австралија опен?

Новата одлука на австралиската влада ги искомплицира работите околу одржувањето на првиот Грен слем во годината… Новак Ѓоковиќ можеби нема да биде во можност да настапи на Австралија опен идната година, откако властите забранија влез на странци во земјата до 2022 година. Забраната важи и за оние кои сакаат да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СЕ ЧЕКА РЕАКЦИЈА НА ФЕДЕРЕР – СЕ ОГЛАСИЛО МОМЧЕТО КОЕ ШВАЈЦАРЕЦОТ ГО ПОГОДИЛ СО ТОПЧЕ:„Новак го дисквалификуваа а јас веќе 14. години чекам ИЗВИНУВАЊЕ!

Новак Ѓоковиќ беше исфрлен од УС Опен затоа што ненамерно го удрил судијата со топче во главата. Сепак, правилата за дисквалификација не важат подеднакво за сите. Барем не за Роџер Федерер. Швајцарецот еднаш со топка го удрил собирачот на топки на Австралија опен, и тоа доста тешко. Но, тој добил …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОТКРИЛ НА ИНСТАГРАМ – Зверев со корона вирус дошол до полуфиналето на Австралија Опен

Јас и Бренда бевме во Кина на 28 декември. Вие дури и не можете да замислите кашлање еден месец во Австралија, рече Германецот Една од најголемите млади тениски ssвезди во светот, Александар Зверев (22) ги шокираше Германија и тенискиот свет признавајќи дека најверојатно уште во декември го преболел коронавирусот. Германецот …

Повеќе »

(ФОТО) ШТО ЈАДЕЛ И ПИЕЛ ЃОКОВИЌ ЗА ВРЕМЕ НА ФИНАЛЕТО: Исхраната на Новак повторно го привлекла вниманието на јавноста – најинтересни шишињата со напитоци!

Осумкратниот шампион на Мелбурн, Новак Ѓоковиќ, до неговата рекордна титула дошол борејќи се со главоболка, вртоглавица, а при пружањето на медицинска помош лекарите утврдиле дека неговиот организам е дехидриран. Ден по финалето, медиумите, освен за историскиот успех, не пропуштиле да ги споменат и деталите за исхраната на Новак, па се …

Повеќе »

(ФОТО) НОВАК ШОКИРАЛ СО ГОВОРОТ: „Снагата ја црпам од сеќавањата на мојот народ кој чекаше во ред за леб, млеко и вода!“

Новак Ѓоковиќ е единствена појава во светот на спортот! Таман кога противникот мисли дека го скршил тој како Феникс се крева од пепелта и го руши. View this post on Instagram A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on Feb 2, 2020 at 5:47am PST Такво сценарио на важните мечеви …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак се присети на Коби:„Има побитни работи во животот…“

Новак Ѓоковиќ после победата на Австралија опен, се осврна на трагичната судбина на Коби Брајант. Ѓоковиќ го освои Австралија опен со победа над Доминик Тим по пет драматични сета. Во изјавата по натпреварот, по кревање на осмиот шампионски трофеј во Мелбурн, Новак зборуваше делумно за работи надвор од тенисот. Melbourne …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Новак Ѓоковиќ е (повторно) крал на Мелбурн и тенискиот свет!

Новак Ѓоковиќ е крал на Мелбурн! Српскиот тенисер ја освои осмата титула на Австралијан Опен откако во финалето го совлада Доминик Тим со 3:2. Ѓоковиќ уште еднаш потврди дека е непобедив во борбата за титула во Австралија. Ѓоковиќ во своето 26. големо финале дојде до 17. Грен слем во кариерата. …

Повеќе »

Финале на Австралија Опен: Новак Ѓоковиќ и Доминик Тим можете да ги гледате на каналот на Еуроспорт!

Првиот Грен слем во сезоната пристигна до големото финале. Од 9:30 часот во Мелбурн на главниот терен излегуваат Новак Ѓоковиќ и Доминик Тим. Ѓоковиќ го бара својот 17. Грен слем трофеј и осми на Австралија Опен додека на Тим ова му е трето Грен слем финале во кариерата. До сега …

Повеќе »

(ФОТО) Софија Кенин е новата шампионка на Австралија Опен!

Младата американска тенисерка, од руско потекло, Софија Кенин е шампионка на Австралија Опен! Американката во големото финале во Мелбурн ја победи шпанската тенисерка Гарбинје Мугуруза со 4:6, 6:2, 6:2. Младата американска тенисерка ја освои првата Грен слем титула во своето прво големо финале! Софија стана и најмладата шампионка на Австралија …

Повеќе »