Tag Archives: авганистан

Погледнете ги снимките направени по разорниот земјотрес во Авганистан

Во земјотресот со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала рано утринава загинале најмалку 1.000 луѓе во Авганистан, а повеќе од 1.500 се повредени, соопштија властите, додавајќи дека бројот на жртвите се очекува да се зголеми како што пристигнуваат информации од оддалечените планински села. Фотографиите во авганистанските медиуми покажуваат куќи …

Повеќе »

(ФОТО) НЕВЕРОЈАТНО – ЕВЕ ШТО НОСАТ ИСЛАМСКИТЕ ЖЕНИ ПОД БУРКА: Одговорот шокирал многумина!

Ако жената носи бурка или хиџаб, тоа мора да биде нејзина лична одлука и желба да се приближи до АлахПравилата за облекување во исламските земји се јасни: жените ги покриваат косата, телото, а често и лицето. Во Авганистан жените не смеат слободно да се движат, па дури и да излезат …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ СНИМКА ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО АВГАНИСТАН: Луѓето паѓале на улица поради јачината на ударот

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во саботата наутро во близина на Фајзабад во Авганистан, соопшти Индискиот национален центар за сеизмологија. На социјалните мрежи почнаа да се објавуваат снимки на кои се гледа како луѓе кои одат по улица како паѓаат на земја поради јачината …

Повеќе »

(ВИДЕО) I‘LL BE THERE FOR YOU – Мора да го видите ова ХИТ видео: Некој ги споил снимките на Талибанците со песна од тв серијата „Пријатели“

Откако Авганистан падна во рацете на Талибанците, се појавија овие интересни видеа, и токму тие го инспирирале непознатиот автор. Талибанците успеаа да станат хит на интернет откако некој ги измени нивните снимки како вежбаат во теретана, возат електрични автомобили во забавен парк, уживаат на водени душеци и прават секакви други …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА ОД ПРЕТЕПАНА ЖЕНА: Рабиа Садат е претепана за време на протестите во Кабул!

На социјалната мрежа Твитер се појави видео од жена која наводно била претепана за време на протестот во Кабул. – Рабиа Садат наводно била претепан од Талибанците за време на протестот во Кабул. Апсолутно за осуда – е еден од коментарите предизвикан од објавеното видео. Да потсетиме дека неколку десетици …

Повеќе »

(ФОТО) Поранешен авганистански министер сега во Германија работи како доставувач

САЈЕД САДАТ бил министер за комуникации во авганистанската влада пред да се пресели во Германија минатиот септември во потрага по подобра иднина. Сега е доставувач во Лајпциг. Тој признава дека некои негови блиски луѓе го критикувале дека земал таква работа откако работел во владата две години. Но, за него, вели …

Повеќе »

(ФОТО) СЕГА СЕ НА СИГУРНО – ФОТОГРАФИИ КОИ ЌЕ ВЕ РАСПЛАЧАТ: Децата од Авганистан на аеродромот во Јужна Кореја ги дочекале со плишани мечиња!

Во морето на лоши вести што доаѓаат од Кабул, од Јужна Кореја доаѓаат малку подобри. Имено, стотици евакуирани Авганистанци пристигнаа во таа земја, а вчерашните фотографии од аеродромот во Сеул покажуваат деца кои при пристигнувањето добиле плишани мечиња. Фотографиите за првпат беа објавени на Твитер профилот од новинарот Рафаел Рашид, …

Повеќе »

Од Кабул полетал скоро празен авион – погледнете! „Не можеме да очекуваме сите да ползат низ канализацијата“

По социјалните мрежи се споделува фотографија со скоро празен авион кој полетал од Кабул. An almost empty charter evacuation flight out of Kabul. 1 of 3 planes organized by George and Maria @Abihabib to get 1,000 Afghans to Uganda. Many were blocked by the US and the Taliban and so …

Повеќе »

(ФОТО) Бебето родено на евакуацискиот лет од Авганистан добило име според американскиот авион

Бебето родено на американски воен лет за време на мисијата за евакуација од Авганистан беше именувано по тој авион. Девојчето е родено во американската воздухопловна база Рамштајн во Германија и го добило името Reach по позивниот знак на леталото, рекол командантот на американските сили за Европа, Тод Волтерс, на брифингот …

Повеќе »