Tag Archives: атп

(ВИДЕО) Ѓоковиќ му го честитал роденденот на Федерер – Имал посебна порака за големиот ривал!

Роџер Федерер денеска (8.08.2021) наполни 40. години, а АТП објави видео во кое тројца играчи предводени од Новак Ѓоковиќ му го честитаат роденденот. Српскиот ас со голема почит се обрати кон тениската легенда и истакна дека му е чест што имал можност да играат еден против друг. 25 – Countries …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ – од пораз до победа за финале со Циципас: „Бев во безизлезна ситуација затоа победата има поголемо значење!“

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ после победата над Гаел Монфис (2:1) истакнал дека се’ подобро се справува со ситуациите кога противникот има меч топка и тој мора „да вади камења од огинот“. Новак по сетови триуфираше со 2:6, 7:6 (10:8), 6:1 и се пласира во финалето на турнирот во …

Повеќе »

(ФОТО) АТП ГО РЕКОЛ СВОЕТО: Новак Ѓоковиќ е тенисер на деценијата!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е избран за играч на декадата од страна на Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП), соопштено е на веб-страницата на организацијата. Како што е наведено, Ѓоковиќ постигнал најголемиот успех во изминатата деценија, оставајќи ги зад себе Рафаел Надал, Роџер Федерер, Енди Мареј и Стен Вавринка, кои беа …

Повеќе »

АТП Париз:Надал, Чилиќ, Дел Потро… во борба за полуфиналето

Денес во Париз, на последниот Мастерс во годината, ќе се играат четирифиналните мечеви. Најдобриот тенисер на светот, Рафаел Надал, го победил Уругваецот Пабло Куевас со 2:1 и се пласирал во четирифиналето на Мастерсот во Париз, каде го очекува дуелот со Србинот Филип Крајиноциќ, кој исто така во три сета беше …

Повеќе »