Tag Archives: атп мастерс

Новак: Повторно Рафа и јас – ние „старците“ не се откажуваме!

Првиот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на мастерс турнирот во Рим по напорниот ден во кој ги елиминираше Стефанос Циципас и Лоренцо Сонега. Ѓоковиќ за медиумите зборуваше за ривалството со Рафаел Надал и истакна дека секој дуел со стариот познаник го мотивира. Новак славеше против 33-от …

Повеќе »

АТП МАСТЕРС РИМ: Ѓоковиќ, Надал, Циципас, Зверев… во битка за полуфинале…

Возбудувањата на АТП Мастерсот во Рим продолжуваат. Ѓоковиќ вчера убедлив против Фокина (6:2,6:1), додека Надал се изнамачи со Шаповалов и победникот беше неизвесен до последниот поен. Циципас беше подобар од Беретини и денес ќе игра против Ѓоковиќ, додека Рафа ќе се сретне со Зверев кој после пресврт беше подобар од …

Повеќе »

(ВИДЕО) НОВАК ГИ „ПЕЦНАЛ“ РИВАЛИТЕ: Погледнете во какви патики Ѓоковиќ се појавил во Монте Карло!

НОВАК Ѓоковиќ се врати на теренот на Мастерсот во Монте Карло, по пауза од скоро два месеци и освојувањето на Австралија опен и го совлада одличниот Италијанец Јаник Синер – 6:4, 6:2. Тоа е негов прв турнир откако го надмина Роџер Федерер на вечната листа на 8. март според бројот …

Повеќе »

Новак пропушти шанса при 4:0 во тај-брејкот, Тим во финалето во Лондон

Откако спаси четири меч поени во тој брејк од вториот сет, Новак Ѓоковиќ испушти со 4-0 во тој брејк од третиот сет и загуби од Доминик Тим со 7:5, 6:7 (10-12), 7:6 (7-5) во полуфиналето на завршниот турнир на АТП во Лондон. На натпреварот кој траеше два часа и 55 …

Повеќе »

АТП Мастерс Лондон – Ѓоковиќ оди во полуфинале: Зверев „падна“ во два сета!

Новак Ѓоковиќ го победи Саша Зверев во два сета 6:3 и 7:6 (7:4) и со тоа помина во полуфиналето на последниот Мастерс во Лондон. Новак Ѓоковиќ одлично го отвори мечот, веднаш направи брејк, што се покажа како единствен на натпреварот. Србинот поведе со 3:0, а Зверев дури потоа влезе во …

Повеќе »

(ФОТО) Во тек е АТП Синсинати, турнир на кој Новак Ѓоковиќ најмногу страдал

Постојат малку тврдини во светот на тенисот каде Новак Ѓоковиќ не го добил своето знаме на победа. Олимписки игри – сè уште постои шанса, тие помали турнири веќе не се интересни. А тоа Синсинати дефинитивно е прецртано од 2018. година. Да се ​​каже дека некој ги освоил сите најважни титули …

Повеќе »

(ВИДЕО) АТП МАСТЕРС ЛОНДОН – Ноле, Рафа и Роџер како најдобри другари: Како најголемите светски асови се забавувале пловејќи по Темза

АТП финале, завршниот турнир на сезоната, почнува во недела. Два дена пред стартот на турнирот во Лондон учесниците се дружеле, се возеле со брод по реката Темза и уживале. Попатно морале да ги направат вообичаените формалности меѓу кои било и заедничкото фотографирање. Дружењето на осумте најдобри тенисери за 2019-та година …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Мастерс во Париз: Ѓоковиќ во финалето против Шаповалов: Надал се повлече поради повреда!

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласира во финалето на Мастерсот во Париз со победата над Бугаринот Григор Димитров во два сета. Ѓоковиќ стигна до деветтиот триумф во десеттиот натпревар со Димитров со 7:6 (7:5), 6:4, по еден час и 40 минути игра. Во борбата за титулата српски тенисер, тој …

Повеќе »

Нестварниот Тим го победи Надал среде Мадрид: Од понеделник Федерер повторно прв!

Австрискиот тенисер, Доминик Тим, во четирифиналето на АТП Мастерсот во Мадрид го победил Рафаел Надал со 2:0 во сетови, 7:5, 6:3. Надал освен поразот во четирифиналето и прекинувањето на серијата од 50. последователно освоени сетови на земја го предал и првото место на светот на Швајцарецот Роџер Федерер. Надал во …

Повеќе »