Tag Archives: атлетико мадрид

(ВИДЕО) Трагедија: 14-годишник починал на прославата на Атлетико

Прославата на титулата мадридски Атлетико се претвори во трагедија поради смртта на 14-годишен навивач на клубот. „Марка“ пренесува дека момчето ја заглавило главата низ прозорецот на комбето, што било фатално бидејќи возилото одело покрај еден ѕид. Брзината на движење сепак била фатална, лекарите го реанимирале повеќе од еден час, но …

Повеќе »

Официјално – 12 великани формираат Супер лига!

Дванаесет големи европски клуба објавија дека создаваат ново натпреварување – Европската Супер лига (ЕСЛ). Клубовите основачи се: Милан, Арсенал, Атлетико Мадрид, Челси, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Реал Мадрид и Тотенхем. Нема клубови од Германија и Франција меѓу основачите. Буџет од 5 милијарди евра! Врз основа на …

Повеќе »

ТРЕНЕРОТ НА АТЛЕТИКО МАДРИДА Диего Симеоне е заразен со коронавирус

Симеоне бил тестиран во петокот, а резултатите покажале дека е позитивен на коронавирус. “Првиот тим и стручниот штаб беа тестирани за коронавирус веднаш штом се вратија од тренинг кампот и откако еден член на групата беше позитивен во четвртокот. Анализата на тестовите извршени во петокот покажаа дека Диего Симеоне е …

Повеќе »

Починал 14. годишен фудбалер на Атлетико Мадрид

Атлетико Мадрид објавил тажна вест со која го потресол Мадрид но и Шпанија. Починал Киристиано Минчола, 14. годишен фудбалер на мадридскиот клуб. Службена потврда за причините на смртта сеуште нема, но на социјалните мрежи на мадридскиот клуб се е полно со коментари на навивачите кои се плашат дека причина за …

Повеќе »

(ФОТО) Навивачите на „Атлетико Мадрид“ цело време го навредувале Роналдо а тој им одговорил многу едноставно!

Атлетико Мадрид и Јувентус вчера го играле првиот натпревар во осминафиналето во Лига на шампионите, во Мадрид. Атлетико славел со 2:0, но Кристиано Роналдо од првата минута трпел удари на тревникот но и навреди од трибините. Atletico fans waiting for Ronaldo after the match#AtletiJuve pic.twitter.com/WCliNzAmmQ — Assistant pastor ola🇨🇦🇨🇦 (@illegalcitizens) …

Повеќе »

(ФОТО) Срамен и вулгарен потег на Симеоне: Објаснил зошто се фатил за “меѓуножјето“ и кому му била упатена пораката!

Атлетико во првиот двобој на осминафиналето на Лига на шампионите, во Мадрид, со 2:0 го победил Јувентус.Во првото полувреме немало премногу содржаен фудбал, но затоа во продолжувањето „пукало на сите страни“. Атлетико очајниот Јувентус „го убил“ и резултатот можел да биде поуверлив. Диего Коста промашил зицер, Гризман погодил статива, а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Возбуда и снаодливост: Раул и Кире се договараа на шпански!

Познато е дека нашиот селектор Раул Гонзалес научи македонски и се труди максимално да им се доближи на репрезентативците и на нивен јазик да им ги даде потребните совети. Така беше и вчера на мечот со Германија. Но, на последниот тајмаут кога се договараше тактиката за последниот напад, после дискусиите, …

Повеќе »