Tag Archives: анксиозност

Тоа не е срцев удар, туку само страв: Со Техниката 333 можете да решите гушење, тахикардија, потење…

Анксиозноста е чувство на непријатност, како што се грижи или страв. Веројатно секој доживеал чувство на вознемиреност во одреден момент од својот живот. На пример, може да се чувствувате загрижени за полагање испит, одење на стоматолог или одење на интервју за работа. Некои доживеале приврзаност во поблага форма, но за …

Повеќе »

Зошто анксиозноста е почеста во текот на есента? Едноставни начини да се справиме со честата психичка состојба

Во текот на есента, многу луѓе доживуваат зголемено чувство на анксиозност Експертите велат дека некои причини за вознемиреност може да се должат на почетокот на новата учебна година, работата после одмор или евентуално жалење поради неостварувањето на посакуваните цели во текот на летото. Промените во исхраната, секојдневното вежбање и зголемената …

Повеќе »

Анксиозност и депресија: Пред да посетите психијатар, проверете дали имате недостаток на овој минерал

Магнезиумот директно влијае на лачењето на хормонот на среќата – серотонин. Магнезиумот е еден од есенцијалните минерали неопходни за функционалноста на мускулите, за нервниот систем, а има и огромно влијание врз нивото на концентрација и квалитетот на сонот. Ефикасно против несоница и го подобрува сонот. Магнезиумот помага и за побрзо …

Повеќе »

Што е обезофобија? Сè почесто го погодува современото општество

Обезофобијата, наречена и покрескофобија, е страв од дебелеење… Ова е честа фобија на модерното време, а најчеста е кај адолесцентнките, но може да ја имаат и мажите. Како и сите фобии, обезофобијата е вид на анксиозно пореметување. Фобиите вклучуваат интензивен и ирационален страв од одреден предмет, место или ситуација. Како …

Повеќе »

СЕМКИТЕ ОД ТИКВА НЕ ТРЕБА ДА БИДАТ ПОВРЕМЕНА УЖИНА: Нема нешто што го немаат, само ВОЛКУ грамови дневно ќе ви решат многу проблеми!

Научниците и лекарите се согласуваат, особено психолозите, дека грицкањето семки го подобрува нашето расположение, но исто така велат дека тоа не е сè што можат да направат за нас.Нема ништо лошо во семките од тиква: освен што го намалуваат стресот и анксиозноста, тие се способни да не заштитат од дијабетес, …

Повеќе »

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДА НЕТОЛЕРАНЦИЈАТА НА ШЕЌЕР: Диететичар објаснил како изгледаат сите СИМПТОМИ, обрнете внимание на овие работи

Шеќерот може да предизвика воспаление во цревата, што може да предизвика симптоми како надуеност, грчеви и болки во стомакот, вели диететичарот Даниела Вентер. Ако сакате да јадете слатки, веројатно сте навикнати на чувството кое го придружува нивното консумирање. Имено, може да се работи за лошо чувство, па можеби се прашувате …

Повеќе »

САКА ДА ИМ ПОМОГНЕ НА ДРУГИТЕ – Можете ли да препознаете која жена на фотографијата самошто има срцев удар?

Кардиоваскуларните заболувања се водечка причина за смрт како во светот така и кај нас, па затоа е важно да се знае како да се препознаат симптомите на миокарден инфаркт (како што најчесто се нарекува срцевиот удар). За да ги предупреди и да им помогне на другите, библиотекарката и писателка Линда …

Повеќе »

ОНА СИ ШТО ЈАДЕШ – Навидум здрава храна која поттикнува анксиозност и ДЕПРЕСИЈА: Ова се замените што треба да ги користите!

Дури и ако се обидувате да се храните здраво, можеби избирате храна која може да предизвика анксиозност или депресија без воопшто да сте свесни за тоа. Во борбата против анксиозноста и депресијата, со вас споделуваме листа на намирници кои треба да ги избегнувате, како и одлични замени наместо тие намирници …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ќерката на Вил Смит проговорила за проблемите со анксиозноста: „Имаше денови кога врескав, плачев и лежев на подот“

Ток шоуто „Red Table Talk“ во кое учествуваат три генерации жени – Џејда Пинкет Смит, нејзината мајка Адриен Банфилд-Норис и ќерката Вилоу Смит, покренало многу важни теми, а една од нив е анксиозноста. Актерката, активистка и водителка Џејда Пинкет Смит (50), сопруга на Вил Смит (53), во интервју за нејзината …

Повеќе »