Tag Archives: англиски јазик

„Фауст го трча плебејскиот круг“ од Стефан Марковски објавена на англиски јазик

Збирката раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle) од Стефан Марковски деновиве беше објавена на англиски јазик на сајтот Амазон, каде е достапна во „Киндл“ и печатена верзија во тврдо и меко издание. Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како …

Повеќе »

(Аудио) НАШЕ А СВЕТСКО – Анонимна за Македонија, ѕвезда за светот: 20-годишната Андреа со мега хитот „I Know” го освојува светот

Кога светот ќе се врати во нормала и ќе почнеме повторно да патуваме, можеби ќе има една мала промена за Македонците. На едно од следните патувања, кога ќе отидете во шопинг, голема е веројатноста во позадина да слушнете звуци на модерна македонска поп музика. Андреа, 20-годишна пејачка од Скопје, уште …

Повеќе »

(ФОТО) Завршен е четвртиот албум на Тоше Проески: Промоција на пролет со концерт

Од фондацијата „Тоше Проески“ најавија дека е завршен неговиот четврти постхумен албум насловен „Secret place“. На албумот ќе има 10 песни, кои се испеани на англиски јазик. „Се подготвуваат и три видеозаписи за три песни од самиот албум. Едниот е снимен во Македонската филхармонија, вториот во студио, а третиот во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ова е најавуваната, нова, песна од Тоше Проески

На десетгодишнината од последниот концерт на Тоше Проески, синоќа беше објавена нова негова песна на англиски јазик. Песната е со наслов „Light the flame“ и е авторско дело на англискиот продуцент Енди Рајт. Песната беше објавена на традиционалниот настан „Ѕвездено него“ на плоштадот Македонија и е најава за нов англиски …

Повеќе »