Tag Archives: англија

(ВИДЕО) КАРАНТИНОТ ГО РАЗОРУВА ОПШТЕСТВОТО: Шок статистика од Велика Британија говори против оваа корона мерка!

Кога Англија пред нешто повеќе од една недела повторно го забрани движењето, избувна нова застрашувачка статистика – се жештиле линиите за спречување на семејно насилство, а во првата блокада беа забележани скоро 50 сомневања за случај на семејно убиство. Добротворната организација „Бегалец“ го вклучила алармот поради зголемените извештаи за семејно …

Повеќе »

КОВИД-19: Уште две европски земји вовеле строги мерки против ширење на вирусот

Бројни европски земји воведоа нови мерки бидејќи континентот се справува со втор бран на коронавирус Уште две европски земји, Австрија и Португалија, најавија нови ограничувања во обид да се спречи ширењето на коронавирусот, пишува Би-Би-Си. Во Австрија, ограничувањата вклучуваат полициски час од 20. до 06. часот наутро. Кафулињата и рестораните …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТУДЕНТИ СНИМЕНИ КАКО СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЕЦ ОД 12 МЕТРИ: Полицијата растурила корона забава па настанал ХАОС!

Студенти на Универзитетот Салфорд во Англија биле снимени како скокаат низ прозорците од првиот кат со цел да и избегаат на полицијата која влегла на корона забава. Може да се види како студентите си помагаат еден на друг на висина од 12 метри. Портпарол на Универзитетот во Салфорд изјавил дека …

Повеќе »

(ФОТО) НЕМААТ ИЗБОР – Хари и Меган наскоро мораат да се вратат во Англија: Во Америка имаат голема закана ПО ЏЕБОТ!

Бројни светски медиуми неодамна шпекулираат дека принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл не планираат да се вратат во Англија за да ги прослават Божиќните празници со кралското семејство што не го виделе од март годинава, кога го напуштија дворот. Беше напишано дека тој наместо тоа ќе го помине Божиќ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дали почнува „светска непослушност“: Граѓаните стануваат против корона правилата!

Европа ги засилува мерките поради пандемијата на коронавирусот. Воведен е полициски час, се наредува носење маски. Расте бројот на заразени и починати. Од друга страна, има и такви на кои не им се допаѓаат ограничувачките мерки воведени од властите за да се спречи ширењето на коронавирусот. Тие излегуваат на улица, …

Повеќе »

МЕРКИ ПРОТИВ КОРОНА – ПОСЛЕДНА НОЌ НА СЛОБОДА ВО ЛОНДОН: Полицајците излегле на улиците – пабовите и рестораните можат да работат само до 22. часот!

Повеќе полицајци синоќа излегле на улиците во Лондон за да ги запрат собирите на повеќе од шест лица, како и да обезбедат затворање на пабовите и рестораните во 22 часот. Но, работите во Лондон ескалираа кога полицајците побарале од луѓето во баровите да излезат пред 22 часот, пишува Daily Mail. …

Повеќе »

(ФОТО) ШОКИРАЛА СО НАЧИНОТ НА КОЈ ГИ ШТИТИ СВОИТЕ ДЕЦА ОД КИДНАПИРАЊЕ: „Ќе направам се’ за да ги заштитам“, а во коментарите се вели – „Па тие не се учиња!“

Безбедност или параноја? 30-годишната Џема Фримен презела крајни мерки на претпазливост за да ги заштити своите деца. Имено, Британката купила уред сличен на лисици, кој им го става на децата и на неа кога ќе ја напуштат куќата, поради зголемувањето на случаите на киднапирање на деца во нејзиното соседство. Нејзините …

Повеќе »

(ФОТО 18+): Професор гостувал во утринска програма да зборува за кучињата и ковид но луѓето постојано гледале во…

„Извинете, за кучиња се зборуваше? Премногу ми пречеше меѓуножјето на професорот“, „Панталоните му се многу тесни“, „Ќе ви се јавам професоре“, „Кучиња? Какви кучиња?“, „Дали тој воопшто зборуваше“, се шегувале твитерџиите… Професорот Џејмс Логан се појавил во британската утринска емисија „This Morning Show“ за да зборува за обука на кучињата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТАЈНИ НА НАЈСТАРАТА ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА НА АНГЛИЈА – Пештера во која се’ што ќе допре водата претвора во камен!

Ако некогаш патот ве однесе во Англија, топла препорака е да посетите една од нивните најстари туристички атракции, за која веруваме дека ќе ве остави потполно без зборови. Ако сте љубител на застрашувачки приказни, Кнерсборо во Северен Јоркшир, крие легенда што ќе ви ја заледи крвта. На прв поглед, шармантниот …

Повеќе »