Tag Archives: англија

(ВИДЕО+ФОТО) Една од најголемите мистерии во Англија: Мистериозен подземен премин украсен со милиони школки

Во округот Кент, во селото Маргејт, се наоѓа една од најмистериозните пештери во Велика Британија.   View this post on Instagram   A post shared by @fighter_mummy Иако постојат несогласувања, Шел Грото (Пештера од школки) во селото Маргејт најверојатно е откриено во 1835. година, но неговата цел никогаш не била …

Повеќе »

(ФОТО) НЕВРЕМЕ какво не памтат со години: Холанѓаните повикани да останат во куќите поради снег и ветер, ледената бура пристигнува во Велика Британија

Во ХОЛАНДИЈА за денес се најавени се големи врнежи од снег и ветер, поради што властите издадоа црвен метеоролошки аларм за целата земја, прв од ваков вид во последните девет години. Владата вчера ги предупреди граѓаните поради ветрот што ќе дува до 90. километри на час и до 20. сантиметри …

Повеќе »

(ФОТО) Кралицата Елизабета има нова миленичка: Таа ја заменила МЕГАН МАРКЛЕ!

Кралицата Елизабета поголемиот дел од времето го поминува со своејата миленичка на дворот. Кралицата има осум внуци: принцот Вилијам, принцот Хари, Зара Тиндал, Питер Филипс, принцезата Беатрис, принцезата Евгенија, лејди Луиз и Џејмс – но рекла дека има еден со кого особено ужива да се дружи. Иако целото внимание е …

Повеќе »

(ФОТО) ПРЕКРАСЕН ПОТЕГ НА ПОЖАРНИКАРИТЕ: На тригодишно момче му приредиле незаборавно роденденско изненадување!

Едно момче обожава да ги гледа пожарникарите од неговиот прозорец… Тригодишно момче по име Оливер живее веднаш до пожарникарската служба во Јужен Јоркшир, а според неговата мајка, тој од прозорецот на неговата спална соба секој ден обожава да ги гледа пожарникарите како вежбаат. Кога дознале дека тој ќе го прослави …

Повеќе »

Кој ќе оди во самоизолација добива 550 евра

Англискиот систем за тестирање и следење на вирусот корона овозможува исплата на поддршка од 500 фунти (околу 550 евра) на луѓе кои се изолираат откако добиле известување преку апликацијата. Парите веќе им биле достапни на луѓето на кои им било наредено да се изолираат преку програма за следење контакти преку …

Повеќе »

Проблеми со вакцината на Фајзер: Започнале алергиски реакции

Откако во вторникот започна вакцинацијата со експерименталната вакцина Pfizer Bayontek против ковид 19 во Велика Британија, се појавија и првите два случаи со несакани ефекти. Станува збор за силни алергиски реакции на вакцината. Британската агенција за регулирање на лекови и здравје (МХРА) издала предупредување за граѓаните кои имаат историја на …

Повеќе »

Единственото нешто што кралицата Елизабета го прави сама во куќата

Кралицата Елизабета е секогаш опкружена со слуги, но нејзиниот поранешен личен асистент Пол Барел открил и дека сака сама да работи една домашна работа. Секоја година, кралицата Елизабета и нејзиното семејство одат на имотот Балморал во Шкотска, каде ги поминува своите лета, а таа честопати барала сама да ги мие …

Повеќе »

(ФОТО) Срцепарателно писмо до Дедо Мраз: Желбата на девојчето расплакала многу луѓе

Несебично осумгодишно девојче од Велика Британија има само една желба за Божик и допрела илјадници луѓе ширум светот. Во срцепарателното писмо до Дедо Мраз, таа изјавила дека не сака никакви подароци, туку нешто сосема друго. „Драг Дедо Мраз, сè што сакам за Божик е светот да се врати во нормала. …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС – СТУДИЈА: За еден месец локдаун во Англија заразата паднала 30% – вирусот се повлекува!

Нивото на инфекција со ковид-19 во Англија се намалил за 30 проценти во текот на еден месец на ационално блокирање и вирусот сега се повлекува, според големото истражување објавено во понеделникот, во кое учествувале повеќе од 100.000 волонтери. Англија го започна своето второ „затворање“ на 5. ноември со цел да …

Повеќе »