Tag Archives: америка

(ФОТО) ДРУГ ПАТ ЌЕ ВНИМАВА – Паркирал BMW покрај хидрант и…пожарникарите постапиле според закон!

Случајност или не, но пожарникарите биле спречени да интервенираат од БМВ. Добро е познато дека во Америка не ви се пишува добро ако паркирате веднаш до хидрант. Ако, покрај тоа, има потреба пожарникарите да го користат, ќе се случи она што обично го гледаме во филмовите – тие ќе ги …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Фотографиите од тесната куќа станале вирални, сигурно ќе се изненадите како изгледа внатре!

Дом од предградието на Чикаго стана локално познат како Pie House (Пита Хаус) заради сличноста со парче пита, а фотографиите и снимките од куќата станаа вирални и на социјалните медиуми. Изградена во 2003. година во Деерфилд, Илиноис, невообичаено тесната куќа станала своевидна локална туристичка атракција пред која луѓето редовно застануваат. …

Повеќе »

(ВИДЕО) МЕНХЕТН ВО ПОТПОЛНА ТЕМНИЦА: Немало струја поради силната бура- Неверојатни снимки од Њујорк!

Поголемиот дел од Менхетен останал во мрак поради прекинување на струјата, додека десетици илјади жители на другите делови на Њујорк се уште се без електрична енергија заради минувањето на тропската бура „Исаијас“. Портпаролот на компанијата за електрична енергија „Konsolidejted Edison“ изјавил дека жителите на Харлем, како и горната западна и …

Повеќе »

ЕПИДЕМИЈА ВО САД: Седумгодишно дете најмлада жртва на корона во Џорџија

Седумгодишно момче заболено со коронавирус во Џорџија е најмладата личност што починала во таа американска држава од почетокот на пандемијата. Афроамериканско момче од округот Чатам немало хронични здравствени проблеми, според податоците објавени од државата. Не е познато како или кога момчето го добило вирусот корона. Претходно, најмладата жртва на вирусот …

Повеќе »

ПРИСТИГНУВА ОПАСЕН ЖЕЖОК БРАН – ПЛАНЕТАТА ВО ЦРВЕНО: Во Америка смртоносни температури од 50. степени, во Европа пеколно, а најлошото допрва се очекува!

Топлотниот бран зафати многу земји низ целиот свет. Предупредување поради опасен топол бран е на сила во САД овој викенд, особено во југозападните области каде се очекуваат температури до 50. степени Целзиусови, соопшти Националната метеоролошка служба. Особено тешка состојба се очекува во Јужна Калифорнија. Температури од 49. Целзиусови степени се …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО СВЕТОТ – Осум затвореници осудени на смртна казна, во американски затвор, починале од коронавирус

Осуммина затвореници осудени на смрт, починале од коронавирус во најстариот затвор во Калифорнија, Сан Квентин. Во тој затвор биле заразени дури две третини од затворениците. Beон Бемс (67) починал овој вторник. За него се верува дека е осмиот затвореник осуден на смрт, кој починал од коронавирус – со обдуквија допрва …

Повеќе »

(ФОТО) Мајка поради корона вирус прво го загубила синот, а неколку дена подоцна и ќерката

48-годишната Монет Хикс го загубила својот 20-годишен син Бајрон од последиците на коронавирусот, а потоа 11. дена подоцна, од истата болест починала нејзината 22-годишна ќерка Мајчела. „Добро се држам во текот на денот, но тоа навистина ме погодува во текот на ноќта“, изјавила Монет за Ен-Би-Си 6, додавајќи: „Јас сум …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗАСТРАШУВАЧКА СРЕДБА – „САМО ЛЕГНИ И ПРАВИ СЕ МРТВА“: Девијка била нападната од разјарен бизон – успеала да го измами како на филм!

Застрашувачки момент кога разгневениот бизон бркал туристи во американскиот Национален парк Јелоустоун бил снимен преку камера на телефон, но за среќа, нападнатата жена одиграла паметно и поминала неповредена. Како што може да се види во видеото, парот шетал кога два бизони, од чист мир, се упатиле кон нив . Бегајќи …

Повеќе »

БОРБА СО ВИРУСОТ – ХОРОР ВО АМЕРИКА, МРТОВЕЧНИЦИТЕ СЕ ПОЛНИ! Повеќе од 140.000 починати, а бројот на заразени драматично расте

Бројот на починати од коронавирус во Соединетите држави денес надмина 140.000. Во 42. од 50. држави, бројот на нови инфекции рапидно расте во последните две недели. Според анализата, од крајот на јуни, има големо зголемување на бројот на нови случаи во Соединетите држави, а шест недели подоцна, бројот на починати …

Повеќе »