Tag Archives: амазон

АМАЗОН ГИ ЧЕСТИ НОВИТЕ РАБОТНИЦИ СО 100. ДОЛАРИ: Само оние кои имаат потврда за вакцина!

Американскиот технолошки гигант Амазон денес објави дека ќе отвори 75.000 работни места низ својата мрежа на магацини и дистрибутивни центри во САД и Канада и дека ќе понуди бонус од 100. долари за новите вработени кои имаат потврда дека биле вакцинирани против корид- 19. Амазон додаде дека ќе понуди просечна …

Повеќе »

Амазон ја снима најскапата серија во историјата на телевизијата

ПРВАТА голема серија на Амазон, според најавите, ќе биде најскапа во историјата на телевизијата, оставајќи ги зад себе Круната и Игра на тронови. Американската ТВ-платформа „Амазон“ планира да потроши околу 465. милиони долари за снимање на првата сезона од серијата „Господар на прстените“, пренесува Hollywood Reporter. Извори потврдиле дека станува …

Повеќе »

ПРЕМИНУВААТ НА „ЗЕЛЕНО“: Амазон го започнува најголемиот проект на обновлива енергија

Американската компанија „Амазон“ постигнала договор за набавка на 380 мегавати (MW) енергија на ветерот од „Hollandse Kust Noord“ – електрана на ветер на брегот на Холандија. Ветроелектраната ја развива The Crosswind, конзорциум на нафтените компании Royal Dutch Shell и Eneca, компанија во сопственост на јапонската Mitsubishi. Амазон посочува дека овој …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сите се чудат на снимката на најлошата доставувачка на сите времиња: Прво го фрлила пакетот, а потоа…

Ова семејство од американската држава Џорџија може да биде среќно што на својот дом има инсталирана безбедносна камера. Инаку, тие веројатно никогаш немаше да дознаат што всушност се случило кога најлошата и најнесовесната девојка за испорака во светот дошла да го достави пакетот. Една млада девојка, доставувачка од Амазон, комбето …

Повеќе »

(ВИДЕО) Список од серии кои овој септември „ќе ве залепат“ за малите екрани

Со одбројувањето на последните денови од летото и официјалниот почеток на септември, омилените услуги за стриминг подготвија куп нови серии кои несомнено ќе го задржат вашето внимание пред малите екрани. На Амазон, ќе ја гледаме втората сезона на акционата суперхеројска серија „The Boys“ и римејк на британската серија „Утопија“, додека …

Повеќе »

(ВИДЕО) УМИРАЛА ОД КОРОНА А ПОМОШ ПОБАРАЛА ОД ДИГИТАЛЕН АСИСТЕНТ: Роднините на Американката шокирани со пораките кои ги испратила!

Корисничка на старечки дом во Мичиген која заболела со коронарна болест пред нејзината смрт побарала помош од дигитален асистент, рекла нејзината сестра. Лу Ен Даген починала во саботата, кратко време откако била префрлена во болница во Гранд Рапидс. Имала 66 години. Таа била една од 31. корисник и петмина вработени …

Повеќе »

(ВИДЕО) „МОЛЊА“ од длабочините: Во Амазон откриена електрична јагула која со 860 волти „пржи“ се околу себе!

Во водите на Амазон се порнајдени два нови ида на електрични јагули, од кои едниот – Електрофорес волтај, е во состојба да генерира електричен напон со рекордни 860 волти! Shocking news: world's most powerful electric eel found in Amazon https://t.co/l2WQPer91F — The Guardian (@guardian) September 11, 2019 Откриени се нови …

Повеќе »

(ФОТО) Познат таблоид го уценувал најбогатиот човек на светот: Но тој станал омилен во светот поради еден гест!

Главниот извршен директор на „Амазон“ изјавил дека бил мета на „изнудување и уцена“ на издавачот на таблоидот „Нешенел Енквајер“, кој како што трвди, му се заканил дека ќе објави приватни фотографии доколку не престане да истражува како таблоидот дошол до неговата приватна преписка со љубовницата. Безос кој е исто така …

Повеќе »

Правда: Шефот заработува 11. милиони на час а неговите вработени само 12. долари

Џеф Безос, првиот човек на Амазон за еден час ќе заработи повеќе од 11. милиони долари, а неговиот најмалку платен работник добива 12. доалри на час. Ова посебно паѓа во очи после фактот дека Амазон неодамна ја надмина пазарната вредност на милијарди долари. Само во 2018. година, Безос го зголеми …

Повеќе »