Tag Archives: алергии

(Рецепт) Идеален борец против АЛЕРГИИ: Овој ЧАЈ од ДВЕ СОСТОЈКИ можете и сами да го подготвите!

Покрај тоа што ги елиминира алергиите, овој чај е добар за целиот организам. Во моментов е цветна сезона на амброзија, и секој што е алергичен на поленот на ова растение, знае колку симптомите можат да го спречат нормалното секојдневно функционирање. Ненадејното кивање, течење на носот, гребење во грлото и чешање …

Повеќе »

ТАМУ КАДЕ ШТО ТАБЛЕТИТЕ НЕ ПОМАГААТ – Најдобар природен лек: Со комбинација на ова масло и сода, ќе се ослободите од болки во грбот, алергии, габички

Оваа мешавина се користи и за смирување на каква било иритација на кожата, како што се каснувања од комарци и инсекти, за подмладување на кожата на вратот, како и за отстранување на папиломите од кожата. Алергиски осип: Измешајте 3 лажици сода бикарбона и 1 лажица рицинусово масло и нанесете ја …

Повеќе »

Циметот е здрав но не им се препорачува на сите

Циметот е миризлив зачин што сакаме да го додаваме во колачи и може да го подобри здравјето, но некои луѓе не треба да го користат. Како куркума и други зачини, циметот се користи во традиционалната медицина со векови. Циметот содржи цинамалдехид, соединение кое му дава карактеристичен мирис и вкус на …

Повеќе »

КОРИСНО – Што знаеме за ЗЕЛЕНИОТ ЧАЈ? Делува на притисок, алергии и многу други нешта

Ако сте како повеќето луѓе, вашиот омилен утрински напиток веројатно е кафе или чај. Ќе се расправа за тоа кој од овие пијалоци е најдобриот пијалок за појадок, но факт е дека обајцата имаат многу корисни својства. На пример, кафето е одличен извор на антиоксиданти, па затоа може да ве …

Повеќе »

(Рецепт) Ова е единствен народен лек признат од страна на докторите: исфрлува слуз од белите дробови, го олеснува дишењето, спречува јако кашлање!

Запишете го некаде овој рецепт за сузбивање на кашлицата, да не посака злото Кон крајот на летото и почетокот на есента може да биде страшно за луѓето кои се борат со алергии. Додајте го на тоа пушењето и загадувањето на воздухот и ќе имате бели дробови кои страдаат. Телото реагира …

Повеќе »

СЕЗОНА НА АЛЕРГИИ – Победете ја алергијата на полен со исхрана: Овие 8. намирници ги намалуваат симптомите и го билдаат имунитетот!

Ви донесуваме список од намирници што помагаат во борбата против алергените… Алергијата на полен е еден од најчестите здравствени проблеми во текот на пролетта. Типични симптоми на алергија на полен: -силни напади на кивање -изобилно лачење на носот (затнат нос) воспаление на очите со чешање (црвенило и солзи) -темни кругови …

Повеќе »

СЕ’ ЗА УРМИТЕ: Зошто би требало да ги јадеме секој ден!

Урмите се овошје кое недоволно се користи во исхраната а е многу хранливо и богато со многу витамини кои се корисни за нашето здравје. Урмите се извор на фруктоза, што е природен вид овошен шеќер. Поради оваа причина, урмите се многу слатки и имаат суптилен вкус сличен на карамел. Тие …

Повеќе »

ПОЧНАЛА ДА ДИШЕ – СТАВИЛА КРОМИД ВО ЧОРАПИТЕ И ТАКА СПИЕЛА: „Решив ужасен проблем што ме мачеше со години!“

Блогерката Џенифер Томсон една ноќ спиела со кромид во чорапите и решила 90% од нејзините симптоми на алергија. Нејзиното момче се обидело со истата работа, па тие ги размениле искуства. Блогерката тврди дека го почувствувала ефектот во градите после 20 минути. Се појави нешто како киселина, а потоа почувствувала топлина …

Повеќе »

(ФОТО) ДЕВОЈКА 20. ГОДИНИ ТРПЕЛА НЕПОДНОСЛИВИ ГЛАВОБОЛКИ: Мислела дека има ТУМОР во мозокот а потоа дознала дека САМА СЕБЕ СЕ ТРУЕ!

Леа, Харисон (31) две цели децении страдала од мигрена, плашејќи се дека причината на неподносливи главоболки е тумор на мозокот. Дури во февруари годинава направила тест на крвта, што покажало дека Леа има нетрпеливост кон неколку групи намирници. „Обожавав да јадам макарони со сирење, тост со сирење, тестенини со сирење… …

Повеќе »