Tag Archives: алергии

Напиток против алергии, остеопороза а служи и како антибиотик, но не смее да се меша со 3 намирници

Кога повеќето луѓе мислат на кефир, мислат на јогурт, но малкумина од нив всушност знаат дека кефирот е одлична алатка која може да се користи за зајакнување на имунитетот и губење на тежината. Кефирот е млечен производ кој се добива со ферментација на млечен шеќер. За разлика од јогуртот, кефирските …

Повеќе »

Изненадувачки симптом може да значи чувствителност на млеко, а го измачувал и Ѓоковиќ

Според податоците од Националниот институт за дијабетес и дигестивни и бубрежни заболувања (NIDDKD), повеќе од една третина од Американците не можат правилно да ја апсорбираат лактозата. Симптомите поврзани со нетолеранција на лактоза на кои најчесто мислиме вклучуваат надуеност и грчеви. Сепак, постои уште еден симптом на нетолеранција на лактоза што …

Повеќе »

Како да ги смирите алергиите и да ја спречите нивната појава!

Се повеќе луѓе страдаат од алергии. Се појавуваат алергиски симптоми, како кивање, чешање на носот и грлото, секреција на бистра, воденикава течност и кашлање, кои настапуваат ненадејно и траат онолку долго колку што личноста е експонирана на алергенот. Честопати, овие симптоми се придружени и со зацрвенети и насолзени очи, односно …

Повеќе »

ИНТЕРЕСНО – Зошто студот може да биде добар за телото? Има дури 9. причини!

Многумина не се љубители на зимата и студот, но тоа всушност може да му помогне на нашето тело. Пешачењето или долгото останување на студ не звучи како атрактивна опција и голема е веројатноста дека речиси никому не му се допаѓа. Но, пониските температури всушност можат да бидат добри за нашето …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ПРЕВЕНТИВА – Рускиот доктор Алексејевич советува да ги заборавите опасните лекови со СТЕРОИДИ: Решете ги алергиските реакции на природен начин

Алергиите можат да предизвикаат главоболки, во одредени делови од телото и целосно да го оневозможат човекот за неговите секојдневни активности. Доаѓањето на пролетта за некои е омилено годишно време, додека на други им се стемнува кога се буди природата, цвеќињата и поленот кој се шири низ воздухот и предизвикува разни …

Повеќе »

ЛЕК ОД ПРИРОДАТА – СИТЕ ЛЕКОВИТИ СВОЈСТВА НА ЛАВАНДАТА: Растение кое нашите баби го обожавале со причина!

Маслото од лаванда се нарекува и „мајка на сите есенцијални масла“. Освен тоа, ова чудесно растение помага и во ублажување на многу болести. Нашите баби ги ставаат сувите цветови од ова растение во плакари за да гардеробата мириса поубаво. Покрај оваа намена, исушените цветови се користеле и за растерување на …

Повеќе »

(Рецепт) Ослободете се од најголемиот извор на алергени: Направете ПРИРОДЕН СПРЕЈ против грини!

Еден од најмоќните лекови против грини се есенцијалните ароматични масла. Египетските научници од Универзитетот во Александрија дошле до многу интересно откритие: етеричните масла можат да бидат од голема помош во борбата против невидливите, но опасни грини кои живеат во постелнина, теписи, мебел и завеси. „За да се спречи нивното ширење …

Повеќе »

ОВА СЕ НАЈЗДРАВИТЕ ДЕЦА НА ПЛАНЕТАТА: Не страдаат од алергии, бактериите и вирусите бегаат од нив! Еве зошто!

Постојано играат во кал и песок… Многумина од нас со радост се сеќаваат на детството во кое го достигнавме врвот на креативноста во играта со кал и песок! За децата беше забавно, а на родителите им беше јасно – каде на земјата има дете што не се валка? Ни дозволија …

Повеќе »

(Рецепт) Идеален борец против АЛЕРГИИ: Овој ЧАЈ од ДВЕ СОСТОЈКИ можете и сами да го подготвите!

Покрај тоа што ги елиминира алергиите, овој чај е добар за целиот организам. Во моментов е цветна сезона на амброзија, и секој што е алергичен на поленот на ова растение, знае колку симптомите можат да го спречат нормалното секојдневно функционирање. Ненадејното кивање, течење на носот, гребење во грлото и чешање …

Повеќе »