Tag Archives: Александер Зверев

Зверев го добил резултатот на тестот – Новак бил во право

Александар Зверев, германски тенисер, објави дека добил негативен тест за коронавирус. Тој беше во центарот на вниманието откако се појави на Ролан Гарос со треска и лошо здравје. Германецот претрпе пораз од Јаник Синер и после тоа објави дека има здравствени проблеми. „Сакам да им дадам на сите до знаење …

Повеќе »

(ВИДЕО) УС ОПЕН – Зверев во солзи после поразот: „Да се барем мама и тато тука, ама не се бидејќи се заразени!“

Доминик Тим го освои првиот Грен слем во својата кариера откако во драматичното финале на УС Опен го победи Александар Зверев со 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (6). Зверев имаше 2:0 во сетови, брејк во третиот и сервис за мечот во петтиот сет, но пукна под притисок. Во тај-брејкот тој …

Повеќе »

Младите лавови во финалето на УС Опен: Тим против Зверев

Во финалето на УС опен се пласираа Александаер Зверев и Доминик Тим… Седмиот тенисер во светот, Германецот Александар Зверев се пласираше во првото грен слем финале во кариерата, откако по голема драма и пресврт го победи Шпанецот Пабло Каренјо Буста, со 3:6, 2:6, 6:3, 6:4, 6:3. Германскиот тенисер беше на …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОТКРИЛ НА ИНСТАГРАМ – Зверев со корона вирус дошол до полуфиналето на Австралија Опен

Јас и Бренда бевме во Кина на 28 декември. Вие дури и не можете да замислите кашлање еден месец во Австралија, рече Германецот Една од најголемите млади тениски ssвезди во светот, Александар Зверев (22) ги шокираше Германија и тенискиот свет признавајќи дека најверојатно уште во декември го преболел коронавирусот. Германецот …

Повеќе »

(ВИДЕО) АТП МАСТЕРС ЛОНДОН – Ноле, Рафа и Роџер како најдобри другари: Како најголемите светски асови се забавувале пловејќи по Темза

АТП финале, завршниот турнир на сезоната, почнува во недела. Два дена пред стартот на турнирот во Лондон учесниците се дружеле, се возеле со брод по реката Темза и уживале. Попатно морале да ги направат вообичаените формалности меѓу кои било и заедничкото фотографирање. Дружењето на осумте најдобри тенисери за 2019-та година …

Повеќе »

(ВИДЕО) Раониќ со лекција во три часа за Зверев: Младиот Германец го искрши својот рекет

Искусниот канадски тенисер, Милош Раониќ со стил го совлада талентираниот Александер Зверев и се пласираше во четвртфиналето од Австралија Опен. Иако улогата на фаворит на овој натпревар му припадна на младиот Зверев кој беше четврти носител на турнирот, Раониќ го победи со „чисти“ 3:0 и му одржа вистинска тениска лекција. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ништо од шестата титула на Ѓоковиќ, Зверев влезе во историјата!

Германецот Александер Зверев е шампион на Завршниот мастер турнир во Лондон. До најважната победа 21. годишниот тенисер дојде победувајќи го Новак Ѓоковиќ со 6:4, 6:3. Со 21. година Германецот стана најмлад тенисер кој триумфираше на последниот турнир во сезоната, уште од Ѓоковиќ во 2008. година. Претходно Зверев стана прв Германец …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Моќно и со авторитет: Ѓоковиќ убедливо до финалето со Зверев!

Новак Ѓоковиќ синоќа избори пласман во финалето на Завршниот турнир во Лондон. Тој во полуфиналето го надигра Кевин Андерсон со 2:0 (по сетови 6:2, 6:2). Првиот тенисер на светот до местото во финалето стаса после еден час и 17. минути игра. Unbreakable @DjokerNole 💯 Novak to serve, up a break …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Зверев е прв финалист во Лондон откако го надигра Федерер

Германскиот тенисер Александер Зверев е првиот финалист на завршниот Мастерс турнир во Лондон откако во полуфиналето беше подобар од Роџер федерер во два сета – 7:5, 7:6. Во првиот сет и двајцата тенисери лесно ги освојуваа своите гемови се’ до 6:5 за Зверев кога успеа да направи брејк без загубен …

Повеќе »