Tag Archives: активности

(ФОТО) Здружението „Храбро срце“ и оваа година го одбележува 13 Август – светскиот ден на органодарителството

Здружението „Храбро срце” втора година по ред го одбележува 13 Август- светскиот ден на органодарителството. На овој настан беа поделени едукативни флаери со цел граѓаните да се информираат за донирање органи по завршувањето на нечиј живот. Ирена Р. Најдевска, поддржувач на Здружението „Храбро срце“ е организаторот на овој настан на …

Повеќе »

11. ЗНАЦИ КОИ УКАЖУВААТ ДЕКА ВО ТЕЛОТО СЕ НАТАЛОЖИЛЕ ПРЕМНОГУ ТОКСИНИ: Овие симптоми не смеете да ги игнорирате!

Без здрави црева, нема добро здравје Експертите пресметале дека просечна личност до 70. години јаде дури 100. тони различна храна и пие околу 40.000 литри течност, од кои најмалку една петтина се храна што нашето тело не може да ја вари или да ја користи како енергија, туку е отпад …

Повеќе »

Трчањето е ПРОТИВОТРОВ за пандемискиот стрес – велат стручњаците!

Квалитетната релаксација е поважна од порано со оглед на пандемијата и предизвиците што таа ги носи. Еден начин е трчањето, но и кој било друг вид на вежба. „Напнатоста што ја чувствуваме треба да се ослободи“, вели Инго Фобосе, професор на Универзитетот за спорт во Келн. Неговиот совет е буквално …

Повеќе »

Ново истражување: Откриено колку минути активност дневно ќе ви го продолжи животот

ПОРАДИ пандемија на коронавирус, повеќето луѓе почнаа да се движат помалку, а студии за здравствени ризици од продолжено седење не недостасува. Но, новото истражување носи и добри вести – и’ покрај вашето седечко време, со само 11. минути вежбање на ден, можете да го продолжите својот животен век. Претходните истражувања, …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ ПЛАШЕЛ ОД РЕАКЦИЈА – Маж споделил „годишна рецензија“ за сопругата: Ја оценувал и нејзината активност во креветот!

Тој го искористи извештајот, на шега, за да ги посочи нејзините вештини за решавање конфликти и неподготвеноста да прифати критики, означувајќи ги како „кои имаат потреба од подобрување“ Мажот го сподели „годишниот преглед“ на неговата сопруга во кој ги оценил нејзините достигнувања како домаќинка. Тој во извештајот вклучил сè, од …

Повеќе »

РЕАЛНО – Што да правите кога повеќе не ви се живее, а морате да живеете: Совет на еден психолог!

Еднаш работев со личност која една година не можеше да најде работа. Добра личност, со добри квалификации, со богато искуство, но без работа …. Го прашав зошто не може да најде работа? Тој вели: Јас веќе не можам да замислам да поминувам низ тие силни кругови и разговори. Договор за …

Повеќе »

Оваа седмица во Јавна соба…

29.05 // 20:00 – Книжевни Магнитуди 3 дел Во следниот меч ќе имате прилика да го гледате еден од најактуелните современи автори, Тихомир Јанчовски, поет од тешка категорија, заедно со неговиот помошник во рингот, Душко Крстевски, исто така, “тешкаш”. Ве канат да го проследите мечот без мечување. facebook event link …

Повеќе »

Погледнете ја програмата на Јавна Соба за оваа седмица

Оваа седмица во Јавна Соба 24.04. // 20:00 – Книжевни Магнитуди Сите обични и необични читатели – влезете во рингот! facebook event link 24.04. // 19:00 – Rosica Mrsic Runway Show Дизајнерката Росица Мршиќ уште еднаш нè предизвикува на модно доживување каде ќе ја претстави својата најнова сезонска модна колекција, …

Повеќе »

(ФОТО) Неколку причини да ја посетите Јавна Соба оваа седмица!!!

18-19.04. // 09:00 – Ladies in eCommerce Обуки, работилници и тренинзи наменети за жени распределени во дводневна агенда, кои ќе ги покријат речиси сите аспекти на е-трговијата. facebook event link 19.04. // 19:00 – Womenpreneurs Stories s01e04 Слушни ги приказните на две успешни Американски бизнис жени, Gillian Muessig & Anne …

Повеќе »