Tag Archives: актер

Починал глумецот Ед Аснер: Ќе го памтиме по многу улоги, а внесе душа и на познат лик од цртан филм

Легендарниот актер Ед Аснер, кој се прослави со улогите во ситкомот „The Mary Tyler Moore Show“ и филмовите Елф и „Горе“, почина на 91 -годишна возраст, потврди неговото семејство на Твитер. „Жал ни е да ве известиме дека нашиот сакан татко почина мирно утрово. Не можеме со зборови да ја …

Повеќе »

Денешниот ден е за Ненад Стојановски: Требаше да наполни 69. години!

„19.8.1952 е за Ненад Стојановски! Ако има нешто и над врвот, ете дотаму се искачи Ненад, великан на штиците што живот значат, актериште со сите нишани, раскошен со талент, миленик на своите колеги и публиката! Денес ќе полнеше 69 години! Доминантен на театарот, в печатлив во тв сериите и филмовите. …

Повеќе »

Почина актерот познат по улогите во филмовите „Ослободување“ и „Супермен“

Актерот од ХОЛИВУД, Нед Бити, кој публиката најдобро го памети по улогите во филмовите „Ослободување“, „Супермен“ и „Мрежа“, почина на 83-годишна возраст. Бити почина од природна смрт во неделата наутро во неговиот дом во Лос Анџелес меѓу членовите на семејството, изјавила неговата ќерка Блусм Бити за Холивуд репортер, а веста …

Повеќе »

Починал актерот Семјуел И. Рајт

Актерот кој и го позајми гласот на ракчето Себастијан во легендарниот цртан филм на Дизни „Малата сирена“ починал на 74-годишна возраст. Веста за неговата смрт ја потврдила официјалната страница на Фејсбук на Монтгомери, градот во кој живеел актерот. „Денес градот Монтгомери жали за загубата на Сем Рајт“, започнала изјавата. „Освен …

Повеќе »

ПОЧИНАЛ ЧАРЛС ГРОДИН: Ќе остане запамтен по улогите во култните филмови

Славниот американски актер Чарлс Гродин починал на 87-годишна возраст во неговиот дом во Вилтон, Конектикат. Гродин, познат по улогите во филмовите „Hartbrek Kid“, во комичниот трилер со Роберт де Ниро „Midnajt Ran“ и комедијата „Бетовен“, беше и театарски актер и коментатор на радио и телевизија.   View this post on …

Повеќе »

Пол Ритер – Глумецот од тв серијата „Чернобил“ починал, на 55. години, од тумор на мозокот

Американскиот актер публиката ќе го памети најдобро по улогите во сериите „Чернобил“ и „Вечера во петок“, а се појави и во филмови за Хари Потер и Џејмс Бонд. Пол Ритер трагично почина на 55-годишна возраст од тумор на мозокот. „Со голема тага можам да потврдам дека Пол Ритер почина синоќа. …

Повеќе »

Почина познатиот актер Љуран Ахмети – ја изгуби битката со корона вирусот

Корона вирусот зема уште една жртва од уметничкото миље… 46.годишниот меѓународно реномиран актер, Љуран Ахмети ја изгуби борбата со корона вирусот. Љуран беше дел од многу театарски претстави, играни и кратки филмови, а последните години беше дел од најгледаните турски серии. Од 1998 година, тој играше во европскиот филм „Куклена …

Повеќе »

Починал славниот глумец Џорџ Сегал

Американскиот актер Џорџ Сегал починал на 87-годишна возраст, се вели во изјавата на неговата сопруга Соња во вторникот. „Семејството е скршено што мора да објави дека Џорџ Сигал почина утрово по компликациите предизвикани од операцијата за бајпас“, рекла Соња Сегал во изјавата испратена до Variety и Deadline Hollywood. Сегал стана …

Повеќе »

Починал Хал Холбрук, Длабоко грло од филмот „Сите луѓе на претседателот“

Американскиот филмски, театарски и телевизиски актер Хал Холбрук, познат по улогите на писателот Марк Твен и Длабоко грло од филмот „Сите луѓе на претседателот“, починал на 96-годишна возраст, пренесоа светските медиуми. Холбрук починал на 23. јануари во неговиот дом во Беверли Хилс, а веста на новинарите на „Њујорк Тајмс“ им …

Повеќе »