Tag Archives: ајвар

(ФОТО) ПОСНА ТРПЕЗА: Полжави со ајвар и млад кромид – идеален оброк во деновите на пост!

Деновите на постење сè уште траат, а овој вкусен рецепт можете да го пробате веќе утре. Готвачката Дина Чекиќ, попозната како Didi kičn, често ги израдува своите придружници со интересни рецепти. На официјалниот профил на Инстаграм, како и на нејзината веб-страница, сите заинтересирани можат да најдат многу инспиративни рецепти. Денешниот …

Повеќе »

(ФОТО) Пита со ајвар

Едноставна пита која мже да се подготви за појадок… Потребно е: 3 јајца 50 мл масло 1 чаша јогурт 1 чаша од јогурт ајвар1 кесичка прашок з апечиво 250 г брашно Подоготовка: изматете три белки а потоа додајте ги жолчките, маслото, јогуртот, ајварот, брашното со печивото и малку сол. Смесата …

Повеќе »

(ВИДЕО) БРАВО:Тијана Дапчевиќ среде Драчево го запали ќумбето и пржеше ајвар а сподели и рецепт за „драчевско малиџано!“

Македонската пејачка Тијана Дапчевиќ се пофали како прави ајвар во својот дом во Драчево. Имено таа на Инстаграм постави две видеа – на едното се гледа како меша ајвар заедно со својот татко во семејниот дом во Драчево, а на второто го сподели рецептот за драчевското малиџано. На видеото се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посни солени колачиња со ајвар и сусам

Идеални се за појадок, како предјадење, ужина, вечера… Состојки:250 г брашно, сол, 1 лажичка прашок за печиво, 2 полни лажици ајвар (може и лут, кој сака), 100 мл масло, 100 мл минерална вода, уште малку брашно (20 до 50 г), 50 г сусам. Постапката за подготовка можете да ја погледнете …

Повеќе »

(Рецепт) Совршено посно предјадење: Солена тост торта!

За подготовка на оваа посна солена торта ќе ви требаат околу 15. минути, а сите ќе бараат парче повеќе… Потребно е: 1 пакување тост леб 1 конзерва туна (180 г.) 1 лажица сенф 1 лажица посен мајонез 1 рендана кисела краставичка вода од киселите краставички 300 г ајвар Подготовка:тост лебот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Јогурт погача за вашите свечености

Секогаш кога подготвуваме некаква свеченост сакаме да пробаме нешто ново, но вкусно и потврдено. Токму такво нешто е јогурт погачата од кујната на баба… Состојки 800 – 900 г. брашно 30 г квасец 200 мл јогурт 200 мл млеко 1 лажица шеќер малку сол 50 мл масло 150 г фета …

Повеќе »