Tag Archives: Ајкула

(ФОТО) „ЈА УДИРАВ АЈКУЛАТА СО БОКСОВИ“: Лузни како сведоци на борбата за живот

КАЛЕБ Адамас (46) е еден од преживеаните кој имал блиска средба со ајкула. Тој пливал во Дел Мар, Калифорнија со група од 18 пливачи, кога почувствувал „тежок удар по телото“. – Знаев дека ме удри ајкула. Знаев дека морам да и се спротивставам ако сакам да преживеам. Ја удирав каде …

Повеќе »

Туристка била нападната од ајкула додека се качувала на брод: „Искрварив до смрт“

Одморот на една американска туристка на Бахамите се претворил во кошмар кога ја изгубила ногата откако била дивјачки нападната од ајкула. Имено, Хајди Ернст (73), пензионирана физиотерапевтка, била тешко повредена кога ајкула за малку ќе и ја одгризала ногата додека нуркала на Бахамите. Таа била нападната само еден месец откако …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАУКА – СЕ ПЛАШИМЕ ОД НАПАДИ НА АЈКУЛА ВО МОРЕ? Има еден вид кој оди по копно! Повеќето од нив се тука!

Ајкулата Еполет, која најчесто се наоѓа на плитките гребени на Австралија и Нова Гвинеја, може да „оди“ до 30 метри на копно користејќи перки во облик на лопатка и да преживее хипоксија – недостаток на кислород – до два часа, пишува Гардијан. Биолозите од Атлантскиот универзитет на Флорида (FAU) и …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТРАВА И УЖАС! АЈКУЛА НАПАДНАЛА МОМЧЕ (13): Почувствувал удар во ногата, кога се свртел, ЅВЕРОТ ГО ГРАБНАЛ ЗА ЛИЦЕ

Фишер ја зграпчил ајкулата за лицето и ја одвлекол од себе пред да доплива колку што може побрзо до чамецот. Фишер Хрико (13) бил на експедиција за риболов на јастози во Флорида со своето семејство кога наишол на вилиците на ајкулата. „Кога почнав да пливам надвор, го држев јастогот во …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДРАМА – НЕМАЛ ПОИМ ШТО УЛОВИЛ И СКАПО ГО ЧИНЕЛО! Ја повлекол јадицата и настанал вистински хаос…

За четворица рибари, еден сосема обичен ден се променил во секунда. Еден од нив сфатил дека нешто големо му се „закачило“ на јадицата, но немал поим каков опасен улов би бил тоа. Рибарот почнал побрзо и подобро да ја влече јадицата со надеж за добра вечера, кога видел како ајкула …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТРАШЕН МОМЕНТ СНИМЕН НА КАМЕРА! Огромна ајкула скока од морето на само неколку метри од децата: „Ова е БОЛНО!“

Уште една огромна ајкула е видена оваа недела по серијата напади! На социјалните мрежи се појави неверојатно видео, а луѓето останаа шокирани од ваквото однесување на морскиот ѕвер! На него се гледа огромна ајкула која скока од океанот и се врти како делфин кој прави трик. Тоа беше снимено од …

Повеќе »

(ВИДЕО) УШТЕ ЕДЕН НАПАД НА АЈКУЛА ВО БЛИЗИНА НА ПОПУЛАРНОТО ЛЕТУВАЛИШТЕ! Полицијата ги пронашла посмртните останки на жртвата? Се појави и видео…

Во близина на познатото египетско одморалиште Хургада, една жена починала откако била нападната од ајкула во Црвеното Море. Според неофицијални информации, полицијата пронашла останки на уште една жртва на напад на ајкула. Се сомнева дека се работи за женско лице, а истрагата е во тек. Да потсетиме, страшниот напад на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ајкула голтнала телефон на турист додека била вклучена КАМЕРАТА: Снимена неверојатна СЦЕНА!

Никогаш не сте го виделе ова… Дали некогаш сте се запрашале како би изгледало доколку ве проголта ајкула? Доколку навистина ве интересира, сега можете сами да се уверите, откако со телефонот случајно е снимена утробата на тигарската ајкула, која го проголтала телефонот на еден од туристите на Малдивите, но камерата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чудо: Рибар спасил ајкула долга 6 метри: Погледнете како таа му се заблагодарува секој ден

Арнолд Поинтер редовно лови покрај брегот на Јужна Австралија. Пред неколку години, тој забележал огромна бела ајкула фатена во мрежа. Мажот го зел ножот и го ослободил предаторот. Но, ајкулата не брзала да исплови, туку решила да му се заблагодари на својот спасител. Ајкулата, која е долга околу 6 метри, …

Повеќе »