Tag Archives: Ај Кју

(ВИДЕО) Совршена комбинација : „Трепет“ е новата песна на Sarah Maceи Eye Cue

Дружењето и музиката си го направија своето, споија уметници кои створија едно  музичко дело за уживање во овие есенски денови. Sarah Mace и Eye Cue снимија заедничка песна и уникатен видео спот. Песната е насловена како „Трепет“, за како што велат тие, да влезат со трепет во есента. Песната е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ај Кју и Тони Зен ја оживеаа „Градот убав“ и настана „Песна за Скопје“

По повод „Скопје Лајт Арт Дистрикт“ Ај Кју и Тони Зен ја оживеаа безвременската „Песна за Скопје (Градот Убав)“. Легендарната песна за Скопје на маестро Алаксандар Џамбазов и Бошко Смаќоски доживеа нова и свежа верзија од актуелните Ај Кју и Тони Зен. Тие ги споија енергиите на оваа песна со …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Ај Кју“ со преобразба на „Јано Мори“

Ај Кју со „Јано Мори“ целат кон отворање на нова димензија во македонската музика По неколкуте синглови со кои Ај Кју смело запливаа во меѓународните музички води како “Dancin”, “Love me hate me” и “Too late” на ред дојде една интересна преработка на песната „Јано мори“. Дуото кое по настапот …

Повеќе »

(ФОТО) ТОЛКУ И Е ВАЖНО: Марија го продава „евровизискиот костим“ за 5.000 долари

Нејзиниот изглед ја освои наградата „Барбара Декс“, која се доделува за најлошо облечен претставник Пејачката од „Ај кју“, младата Марија Ивановска, која заедно со партнерот Бојан Трајковски лани ја претставуваа Македонија на „Евровизија“, го продава костимот со кој настапуваше во Лисабон. Нејзиниот изглед ја освои наградата „Барбара Декс“, која се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Ај Кју“ не напуштија:Нивната нова дестинација е Лондон – Успешен старт со „Танцување“!

По завршувањето на „Песна на Евровизија“ мистериозно ги снема. Едноставно изчезнаа а сега се јавуваат од престолнината на европската музика – Лондон, и тоа со нова песна и спот… За „Ај Кју“ започнува ново поглавје, нови предизвици, но и нови шанси и можности а ние им ја посакуваме сета среќа…за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Уште една брука за Македонија на Евросонг 2018: „Ај Кју“ ја добија титулата „Барбара Декс“ за најлошо облечени!

И’ официјално, Македонија доби награда за најлошо облечени претставници на Евровизија 2018! Нашите претставници на годинашниот Евросонг кој што се одржа во Лисабон, Португалија, групата „Ај кју“, и’ официјално се здобија со награда. И покрај тоа што не се пласираа во финалето со песната „Lost and found’’ и според официјалните …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Проектот на МРТ „Ај Кју“ во Лисабон беше Македонија:Не заслужуваме да не исмејуваат!

Коментарите кај нас (но и во Европа) не стивнуваат после уште еден неуспех на македонската делегација на „Песна на Евровизија“.Кога ќе се потсетиме какви се’ тоалети имаа изведувачите на првата полуфинална вечер, какви се’ светлосни ефекти имаа на настапите…тогаш и не чуди што настапот на „Ај Кју“ мина незабележително… Шеста …

Повеќе »

(ФОТО) Антониа Гиговска во Лисабон се дружи со конкуренцијата: Но и’ учи како се победува!

Денеска започнува најпопуларното музичко шоу „Песна на Евровизија“ која годинава се одржува во главниот град на Португалија, Лисабон. Како и секоја година така и оваа, дел од ова шоу е и Македонија и нашите претставници групата „Ај кју“. 2nd rehearsal done ✔ A post shared by Antonia Gigovska (@antoniagigovskaa) on …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Вечерва почнува Евровизија: „Ај Кју“ ќе се обидат да изборат пласман во финалето!

„Ај кју“ (Eye Cue) со песната „Lost and found“ вечер во арената „Алтис“ во Лисабон под реден број 11. ќе ја претстави Република Македонија на првата полуфинална вечер на 63. Избор на песна на Евровизија 2018, на кој годинава учествуваат 43. земји. Автор на музиката и текстот е Бојан Трајковски, …

Повеќе »