Tag Archives: абу даби

(ВИДЕО+ФОТО) Ферстапен недопирлив на затворање на сезоната во Абу Даби

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, триумфираше на трката за Големата награда на Абу Даби, со што заврши годинешниот шампион во Формула 1. Холанѓанецот ја забележа втората победа оваа сезона на патеката „Јас Марина“, и вкупно 10-та, и со тоа стана првиот возач кој не ги брани боите на Мерцедес, …

Повеќе »

Пол позиција во Абу Даби за Макс Ферстапен

Макс Ферстапен ќе стартува од првата позиција на ГП на Абу Даби пред Валтери Ботас и Луис Хамилтон. Ова е трета пол позиција на возачот на Ред Бул во неговата кариера. Ферстапен беше прв пред Валтери Ботас и Луис Хамилтон и така тој успеа да го совлада Мерцедес за прв …

Повеќе »

(ВИДЕО) И’ во Абу Даби проблеми за возачите: Се запали болидот на Кими Раиконен

Познатиот и искусен возач успешно го довезе болидот на сигурно место и го гасеше пожарот… Десетина дена по страшните глетки од Ф-1 патеките и запалениот болид на Грожан, денешниот тренинг на патеката „Јас Марина“ во Абу Даби донесе нов инцидент, откако се запали моторот на Кими Раиконен. За среќа, ситуацијата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Луис Хамилтон возеше во Абу Даби

Неговото појавување во Абу Даби предизвика голем интерес кај новинарите кои го следеа во чекор. Седумкратниот светски првак во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон, се излечи од коронавирусот и ќе настапи на последната трка сезонава, која ќе се вози в недела. Како што е официјално соопштено, Хамилтон бил негативен на …

Повеќе »

(ФОТО) Луис Хамилтон позитивен на корона вирус: Го пропушта Сахир

Седумкратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон нема да се натпреварува во трката за Големата награда на Сахир во Бахреин, бидејќи доби позитивен резултат по тестот на Ковид 19, официјално потврди Формула 1.   View this post on Instagram   A post shared by FORMULA 1® (@f1) Британецот е трет …

Повеќе »

(ФОТО) СИМБОЛ НА АБУ ДАБИ – Кривата кула во Пиза има конкуренција на Блискиот исток

Искривената кула во италијанскиот град Пиза има историја која ја знае скоро целиот свет, а нејзиниот „конкурент“ на Блискиот исток е, засега, познат само за љубителите на современата архитектура. Под прекрасното сино небо на Абу Даби се крева огромната стаклениот облакодер Капитал Гејт. Додека луѓето брзаат низ улиците, далеку над …

Повеќе »

Надал му одолеа на Циципас за титулата во Абу Даби

Најдобриот светски тенисер Рафаел Надал триумфираше на Мубадала шампионатот во Абу Даби откако во финалето го совлада Стефанос Циципас со 6:7 (3), 7:5, 7:6 (3). Шпанецот славеше после три часа и 15 минути игра. Надал ја освои петтата титула во Абу Даби, заработувајќи чек од 250.000 долари. Иако стануваше збор …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Подобар од Дизниленд и Леголенд: Ова е најдобриот тематски парк на светот!

Тематскиот парк на Ферари е отворен во 2010. година и го слави духот на легендарниот бренд. Тој е дом на бројни атракции, возења, спектакуларни настапи во живо, како и разни настани и фестивали. Ретко е да се најде оној кој не би сакал да се вози барем еднаш во Ферари …

Повеќе »

(ФОТО) Јулијана Петровска со румба освои сребро на Светскиот ден на Даунов синдром на Специјалните олимписки игри во Абу Даби

Од оваа година танцувањето стана олимписка дисциплина, а на дебито на овој спорт во Абу Даби медал освои нашата Јулијана Петровска. Јулијана Петровска, лице со Даунов синдром денеска на Светскиот ден на Даунов синдром освои сребрениот медал во танц на Специјалните олимписки игри во Абу Даби. Таа со нејзината професорка …

Повеќе »