Tag Archives: 90. години

ЗАМИНУВАЊЕ НА НОБЕЛОВЕЦОТ ПО ДОЛГА И ТЕШКА БОЛЕСТ: Почина надбискупот Дезмонд Туту

Нархиепископот Дезмонд Туту, добитник на Нобеловата награда за мир и ветеран во јужноафриканската борба против владеењето на белото малцинство, почина денеска на 90-годишна возраст, соопшти Претседателството на Јужна Африка. „Заминувањето на надбискупот Дезмонд Туту е уште едно поглавје во кое со жалење се збогуваме со генерацијата исклучителни Јужноафриканци кои ни …

Повеќе »

(ВИДЕО) Капетан Кирк и’ официјално стана најстарата личност во универзумот

Леталото „Blue Origin“, сопственост на милијардерот Џеф Безос, полета во вселената со четиричлен цивилен екипаж, вклучувајќи го и актерот Вилијам Шатнер (90), кој ја играше улогата на капетан Кирк во серијата „Sвездени патеки“. Со овој лет, Шатнер стана најстарата личност што некогаш летала во вселената. Полетувањето беше закажано за 9. …

Повеќе »

(ФОТО) ПРОЧИТАЈТЕ, ВРЕДИ – РУСИНКА (90) НЕ ПИЕ ЛЕКОВИ, И НИКОГАШ СЕ ЖАЛИ: Нејзиниот совет за среќа го распамети целиот свет!

„Имам 90. години, но се чувствувам како да имам 50.“, рекла веселата баба Една баба од Москва е вистински пример како да се живее и колку позитивниот став влијае на квалитетот на животот и долговечноста. Без сомнение – треба да ја послушаме! Имено, страницата на Фејсбук, Human’s of New York, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Баба (90) освоила 172. милиони долари во игра на среќа, а нејзината реакција е урнебесна!

Прво не можела да поверува Старицата (90) од Аргентина освоила џекпот од 172. милиони долари во игра на среќа, а нејзиното семејство го забележало моментот кога и рекле дека станала милионерка. Нејзината прва реакција била недоверба, па ги „обвинила“ своите внуци дека лажат. Но, кога сфатила дека се сериозни, извикала: …

Повеќе »

(ФОТО) „Емпаер стејт билдинг“ го слави својот 90-ти роденден

Најпознатата деловна зграда во светот, Empire State Building, слави 90-годишен јубилеј. Оваа препознатлива икона на Њујорк со 102 ката е едно од најпопуларните градски обележја, а нејзините видиковци, кои нудат прекрасен поглед, ја посетуваат просечно околу четири милиони луѓе секоја година. Empire State Building беше отворен на 1. мај 1931 …

Повеќе »

Не напушти уште една легенда: Почина Бранка Станковска

Легендарната радио и тв спикерка и водителка, Бранка Станковска, која имаше 90 години, почина денеска во Скопје. Станковска целиот работен век од 39 години го помина во Македонската радиотелевизија. Нејзината најава на првиот телевизиски пренос од Црн Врв на 5 јуни 1964 е почеток на програмата на ТВ Скопје, емитувана …

Повеќе »

Заминување на првиот Бонд: Почина Шон Конери

Имаше 90 години. Шкотскиот актер беше најпознат по улогите како Џејмс Бонд, и токму тој, според многумина, најдобро го отелотвори најпознатиот филмски шпион. Но, покрај Бонд, тој има направено и голем број филмски класици како „Лов на црвениот октомври“, „Индијана Џонс“ и „Последната крстоносна војна“ и многу други. Во својата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Шон Конери – Бонд, вистинскиот Џемс Бонд го слави 90. роденден

Поради статусот на најсекси маж, Конери во текот на својата кариера сакаше бројни убавици. Се ожени двапати. Неговата прва сопруга беше актерката Дајан Клиенто, а од 1975. година е во брак со уметничката Мишелин Тој стана познат како првиот Џејмс Бонд, глумеше во седум филмови на франшизата и е на …

Повеќе »

(ФОТО) Баба на 90. години ужива во животот: Патува низ светот и се’ споделува на Инстаграм!

90, годишна баба решила да го искористи времето и сама патувам по светот. Своите доживувања редовно ги споделува на Инстаграм под профилот By @babushka_1927

Повеќе »