Tag Archives: 5

Земјотрес ја разбуди Македонија: Епицентарот близу Вруток!

Утрово пред 5. часот силен земјотрес ги разбуди македонските граѓани. Според првите информации земјотресот е со епицентар во Националниот парк Маврово, поточно близу Вруток… Според Германскиот истражувачки центар за Геологија (ГФЗ) земјотресот бил со јачина од 5,5 степени, на длабочина од 10.километри. Точната магнитуда, епицентарот и длабочината ќе можат да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СТРАСТ ОПАСНА ПО ЖИВОТ: Ловци на змии од Флорида фатиле рекордно долг питон од 5,7 метри и 47. кг

„Никогаш не сум видел змија во близина со оваа големина и ми се тресеа рацете кога и приоѓав“ Самонаречените зависници од лов на змии, Рајан Оусбурн и Кевин Павлидис пронашле бурмански питон долг 5,7 метри, поставувајќи нов рекорд во Флорида во споредба со претходниот поставен од змија, што била само …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СЕ ИМА СЕ МОЖЕ: Рафаел Надал ја „пробал“ новата јахта вредна 5.5 милиони евра!

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал минатата недела наполнил 34. години а се чини за роденденот си подарил јахта во вредност од 5.5 милиони евра. Јахтата е закотвена во простаништето Club Nàutic во Порто Кристо. Импресивната луксузна јахта е долга 24. метри, а може, комотно, да смести 12 лица. Шпанските папараци ги …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТЛОТО НЕ СЕ СМИРУВА – УШТЕ ЕДЕН СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Земјотрес од 5,1 степени ги вознемирил граѓаните – сите излетале на улица!

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степени ја погодил пошироката област на Драч во Албанија, еден од најсилните земјотреси во регионот од завчерашниот катастрофален земјотрес кој однесе 40. животи. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од два километра, а забележан е на 25 километри од Драч и на 48 километри …

Повеќе »

(ФОТО) ШОК ВО ПОЛСКА – СЕ ПОДГОТВУВА ЕВАКУАЦИЈА НА 42.000 ЛУЃЕ: Пронајдена бомба од 5,5 тони од Втората светска војна!

Властите на северозападна Полска планираат евакуација на 42.000 луѓе, откако е пронајдена огромна сеизмичка бомба од Втората светска војна во близина на пристаништето Шчечин. Бомбата „толбој“ (високо момче) е тешка 5,5 тони и долга шест метри а била пронајдена за време на работите на водоводот кој води до Шчечин. Бомбата …

Повеќе »

(ФОТО) Најскапиот дрес во историјата, на аукција, продаден за 5,64 милиони долари!

Неименуван колекционер во саботата на аукција во Њујорк го купил дресот на „Јенкис“ кој големиот Бејб Рут го носел од 1928. до 1930. година за рекордни 5,64 милиони долари. Така дресот на Рут станал најскапа спортска „меморијабилија“ вило кога продадена, а рекордот до сега го држел исто така негов дрес …

Повеќе »