Tag Archives: 40. дена

(ВИДЕО) 40. дена јадел само грав – Резултатот го виделе милион луѓе!

Популарен Јутјубер тргнал на еден необичен предизвик – 40 дена јадел само грав од конзерва. Во романот „Tortilja flet” од американскиот автор Џон Стајнбек од 1935. година, самохраната мајка Терезина Кортез ги храни своите девет деца само со грав. Кога локалното училиште ќе го слушне тоа, испраќаат лекар да го …

Повеќе »

(ФОТО) Од утре почнуваат Божиќните пости: Ова се правилата за постење, еве што треба да јадете секој ден

Денот на кој го одбележуваме споменот на Апостол Филип е и денот кога православните верници се подготвуваат за претстојниот пост… Утре, 28-. ноември, започнуваат Божиќните пости кои траат 40 дена, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7. јануари. Денешниот ден, 27. ноември, се нарекува уште божикни поклади. Православната црква …

Повеќе »

(Рецепт) Радикално чистење на крвните садови за 40 дена: Едноставен а моќен рецепт кој ќе ве препороди!

Уште едно феноменално дејство на лукот! Оваа тинктура козумирајте ја 40. дена и темелно ќе ги исчистите крвните садови од холестерол. Состојки: 4 главички лук 4 средно големи лимони со кора околу 3 литри провриена вода Подготовка: лукот поделете го на ченови и исчистете го. Лимоните полијте ги со зовриена …

Повеќе »