Tag Archives: 4 степени

(ВИДЕО) Пристигнале првите снимки од јаките земјотреси во Кина: Загинале најмалку три лица

Силен земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ја погоди кинеската провинција Јунан, при што загинаа три лица, а 27. беа повредени, јави денеска државната телевизија. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од осум километри, проследен со последователни потреси, објави CCTV.. Следел земјотрес со јачина од 7,4 степени …

Повеќе »

Нов земјотрес кај Петриња: Се тресело и во Загреб

Денес околу 13.10 часот прилично силен земјотрес ја потресе централна Хрватска, а тој се почувствувал сè до Велика Горица и Загреб, но и во соседна БиХ. „Во 1 час и 8 минути, сеизмолозите од Сеизмолошката служба забележаа прилично силен земјотрес со епицентар недалеку од Петриња, близу Глинска Полјана. Јачината на …

Повеќе »

(ФОТО ) НЕМА МИР ВО АЛБАНИЈА: Првиот потрес бил со јачина од 4,3 степени а веднаш потоа и со 4 – Епицентарот бил блиску до Тирана!

Епицентарот на земјотресот бил 25 километри северо-западно од Тирана. Во 9:20 часот утрово, Албанија е погодена од нов земјотрес од 4,3 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил на 25 километри северо-западно од Тирана, на длабочина од 10 километри. Засега нема информации за евентуални жртви или поголема материјална штета. …

Повеќе »