Tag Archives: 311. недели

(ВИДЕО) НОВАК ГИ „ПЕЦНАЛ“ РИВАЛИТЕ: Погледнете во какви патики Ѓоковиќ се појавил во Монте Карло!

НОВАК Ѓоковиќ се врати на теренот на Мастерсот во Монте Карло, по пауза од скоро два месеци и освојувањето на Австралија опен и го совлада одличниот Италијанец Јаник Синер – 6:4, 6:2. Тоа е негов прв турнир откако го надмина Роџер Федерер на вечната листа на 8. март според бројот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОРТРЕТ СО ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА за најуспешниот тенисер во историјата

Голем мозаик од тениски топки со ликот на Новак Ѓоковиќ, прв од ваков вид во светот, се појави на платото на тенискиот центар „Новак“ во Белград. Инсталацијата е широка 2,7 метри и висока 3,8 метри, а површината од 10 квадратни метри е исполнета со 2177 тениски топки. Причината за делото …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Новак Ѓоковиќ е историски број 1

8 март е 2021. година – Новак Ѓоковиќ официјално постигна една од двете најголеми цели во кариерата и стана историски број еден, тенисерот со најмногу недели поминати на врвот на АТП-листата. Сега Ѓоковиќ ја започнува 311. недела, додека Роџер Федерер останува на 310. Зад нив се Пит Сампрас со 286, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Роџер Федерер спремил торта за 311. недела како прв тенисер на светот но младиот Борна Чориќ му ги расипал плановите

Стара фотографија на Роџер Федерер од 2018. година стана хит дури сега. Имено, во 2018. година, луѓето од турнирот во Хале го пречекале со тортата „311 недела“, иако поминал 310 недели на врвот. Тој рекорд од 310. недели ќе го сруши Новак Ѓоковиќ во понеделник на 8. март, а го …

Повеќе »