Tag Archives: 3д принтер

(ВИДЕО) Средношколци направиле роботска рака за соученик: „Сега можам да фатам топка и со десната рака!“

Ученици во средно училиште во Тенеси му направиле роботска рака на својот соученик за да му помогнат да живее живот без пречки. Во центарот на можеби најпозитивните вести што сме ги слушнале во САД од почетокот на годината, е Серхио Пералта, кој минатата есен почнал да учи во средното училиште …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вредно момче (12) во собата прави визири кои ги подарува на болниците во градот

Хорхе Мартинез има 12. години, живее во Мексико и своето време во изолација го користи за добри работи. Тој го користи својот 3Д принтер дома за да направи визири за здравствени работници. За секој му се потребни околу 45 минути за да го состави, а досега има направено околу 100. …

Повеќе »