Tag Archives: 11. километри

(ВИДЕО) ОТВОРЕН ПРВИОТ ПОДВОДЕН КРУЖЕН ТЕК: Импозантна градба – 11. км долг тунел оди под Атланскиот океан!

Работата на првиот подводен кружен тек, под Северниот атлантски океан, е завршена, како дел од проектот на изработка на тунел долг 11 километри под дното што поврзува 2 од 18-те Фарски острови. Кружниот тек наскоро ќе биде пуштен во употреба и не само што ќе се користи за сообраќај, туку …

Повеќе »

(ФОТО) Tianmen Mountain Road: Пат долг 11. километри, има 99. свиоци и води кон рајот!

Tianmen Mountain Road се нарекува патот кој води до рајот. Овој прекар не е толку чуден ако се знае дека води до истоимената планина Tianman Shan,што во превод значи врата на рајот, кој се издига на висина од 1.519 метри во склоп на спектакуларниот национален парк Zhangjiajiа во северозападниот дел …

Повеќе »