Tag Archives: 104. години

(ВИДЕО) ЈАКА ЖЕНА – Баба на 104. години со аплауз испратена од болница: Два пати победила во борбата со коронавирусот

Баба (104) од Колумбија доби аплауз од медицинскиот персонал откако по втор пат се опорави од коронавирусот. Кармен Хернандез прв пат се здоби со Ковид-19 во јуни 2020. година и се лекувала во дом за стари лица во Сан Хозе, каде живее 25. години. Откако о февруари била вакцинирана, минатиот …

Повеќе »

(ФОТО) Се прославила со улогата во филмот „Однесено од виорот“, а во 104. година вози велосипед: Таа е вистинска инспирација!

Таа пред 5. дена можеби наполни 104. години, но тоа едноставно не ја интересира… Колкумина од нив би сакале да бидат меѓу најдобрите живи актерки барем неколку дена, еден час, а дамата го прави тоа повеќе од 80. години и нема намера да престане. Нејзиниот прв сопруг е роден во …

Повеќе »

(ФОТО) БАБА (104) БОРЕЦ СТАНАЛА СИМБОЛ НА НАДЕЖ ВО НАПАТЕНА ИТАЛИЈА: Преживеала две војни па ја победи корона – Нејзината насмевка сите ги трогнала!

Баба од Италија, Ада Занусо (104) станала симбол на надежта во напатената земја што се бори со пандемијата на коронавирус, откако ја победила болеста. Бабата Ада, во своите 104. години, успеала да преживее две војни, но и да се бори против новиот коронавирус, со што станала една од најстарите лица …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВО ЖИВОТОТ Е ПОТРЕБНА И СРЕЌА: Била во Аушвиц, а својот 104. роденден со семејството од 400. члена го прославила на Ѕидот на плачот!

„На прославата на роденденот сите сфативме колку е таа важна. Сите плачевме“, изјавила Панини Фридман, нејзината најстара правнука која што живее во Белгија. Шошана Овиц, преживеана од концентрациониот логор Аушвиц, својот 104-ти роденден го прославила на Ѕидот на плачот во Ерусалим во друштво на нејзините дури 400 потомци. Таа посакала …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Има 104. години, во пензија отишол со 95. и подвижен е како момче: Тајните на кардиохирургот за долг живот!

Прославениот кардиохирург Елсворт Верхам неодамна наполнил 104. години, а по скали „поттрчнува“, ја средува градината, не користи ниту бастун при одење…Во животот минал се и сешто, вклучувајќи ја и Втората светска војна во која учествувал и работел како лекар, а својата професија отсекогаш ја сакал. „Го знаете она кога луѓето …

Повеќе »