Tag Archives: џорџ расел

(ФОТО) Првенец на Расел за прв триумф на Мерцедес во 2022 година!

Возачот на Мерцедес Џорџ Расел ја постигна првата победа во кариерата откако триумфираше на Големата награда на Бразил, претпоследната трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Our 113th Grand Prix winner… GEORGE!! 🖤#BrazilGP #F1 pic.twitter.com/1xcXwwsaqd — Formula 1 (@F1) November 13, 2022 На овој начин Британецот на својот тим му …

Повеќе »

(ФОТО) Макс ги „одби“ Стрелите за пол-позиција

Новопечениот двократен последователен светски шампион Макс Ферстапен ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Мексико, пред дуото на Мерцедес, Расел и Хамилтон. Иако поминаа неколку недели откако ја одбрани математичката титула, „гладот“ ​​не го напушта Ферстапен. Прво за победи, а сега за пол-позиции. Го освои 19-от пол во кариерата и …

Повеќе »

(ВИДЕО) СО ГЛАВА КРЕВА 30 КИЛОГРАМИ, ОВА МОРА ДА ГО ВИДЕТЕ: Неверојатни вежби на Џорџ Расел, идниот шампион на ФОРМУЛА 1

Џорџ Расел, возачот на тимот на Мерцедес, на своите фанови им откри како се подготвува за трките во Формула 1. Младиот Британец го воодушеви светот со вежбите кои ги практикува. View this post on Instagram A post shared by George Russell (@georgerussell63) Звучи неверојатно, но на видеото јасно се гледа, …

Повеќе »

(ФОТО) Ферстапен класа за себе, дежа ву подиум на „Хунгароринг“

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен славеше на Големата награда на Унгарија, 13-та трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. MAX VERSTAPPEN WINS!!! Hamilton takes second with team mate Russell coming home in third#HungarianGP #F1 pic.twitter.com/axK773gQQq — Formula 1 (@F1) July 31, 2022 Актуелниот шампион првпат во кариерата триумфираше на …

Повеќе »

(ФОТО) Брилијантен круг на Расел за првиот пол во кариерата!

Возачот на Мерцедес, Џорџ Расел, ја освои пол-позицијата пред трката за ГН на Унгарија. Карлос Саинц Јуниор од Ферари го имаше второто време, а неговиот тимски колега Шарл Леклерк ги заврши квалификациите на третото место. Расел со неверојатен круг практично успеа да му ја украде пол-позицијата на Саинц и да …

Повеќе »

(ФОТО) ФОРМУЛА 1 – Прослава на Верстапен, нова срцепарателна трка за Леклер!

Актуелниот шампион во Формула 1, Макс Верстапен, триумфираше на Големата награда на Франција, 12-та трка од овогодинешниот шампионат, која ја одбележа и повлекувањето на Шарл Леклер во моментите кога тој сигурно водеше. Возачот на Ред Бул ја постигна седмата победа сезонава и 27-та во кариерата на патеката „Пол Рикар“, бидејќи …

Повеќе »

(ФОТО) Ферстапен грешеше и победи, срцепарателна трка за Леклер!

Актуелниот шампион во Формула 1, Макс Ферстапен, триумфираше на Големата награда на Шпанија, шестата трка од овогодинешниот шампионат. Возачот на Ред Бул стигна до својата четврта победа сезонава на патеката „Каталунја“, што значи дека на секоја трка што ја завршуваше беше на највисокото скалило на подиумот. За Холанѓанецот тоа е …

Повеќе »

Формула 1: Норис во недела во Сочи тргнува од пол позицијата

Ландо Норис ја освои пол -позицијата во квалификациите пред неделната трка за Големата награда на Русија. Норис стигна до првата стартна позиција во последниот круг од возбудливите квалификации. Три минути пред крајот на Q3 делот од квалификациите, Луис Хамилтон имаше најдобро време, но на крајот во Сочи ќе стартува од …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Официјално: Расел е новиот возач на Мерцедес!

Џорџ Расел е новиот возач на Мерцедес, тој ги откри тие информации на неговите социјални мрежи. Алфа Таури успеа да задржи двајца од своите возачи, Пјер Гасли и Јуки Цунода, за следната сезона, а набргу потоа Мерцедес ги објави плановите за следната година. Нов колега на Луис Хамилтон ќе биде …

Повеќе »