Tag Archives: џонсон и џонсон

ПО СМРТТА НА 20. ГОДИШНА ДЕВОЈКА – Препорака на словенечки експерти: Вакцинирајте се само со Pfizer и Moderna

Експертската група на словенечката влада за коронавирус препорача вакцинацијата на населението во иднина да се врши првенствено со mRNA вакцини (Pfizer/BioNTech и Moderna), додека за употреба на векторските (Johnson & Johnson и AstraZeneca) ќе биде потребна писмена согласност на вакцинираните, објави Словенечката телевизија. Според овој предлог, писмена согласност ќе биде …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Славниот комичар позитивен на коронавирус:„Не го сакате ова, вакцинирајте се!“

Американскиот комичар Крис Рок во неделата објави дека е позитивен на коронавирус и ја искористи можноста да ги покани сите да се вакцинираат, пишува Си-Ен-Ен. На својот Твитер, Рок напиша – „Еј луѓе, штотуку дознав дека имам ковид и верувајте ми – вие не го сакате ова. Вакцинирајте се“. Hey …

Повеќе »

САД го запираат давањето на вакцината „Џонсон и Џонсон“ поради случаи на згрутчување на крвта

Федералните здравствени агенции на САД препорачале паузирање за употреба на единечната доза на вакцината „Џонсон и Џонсон“ откако шест лица развиле ретко нарушување кое вклучува згрутчување на крвта. Сите шест лица биле жени на возраст од 18. до 48. години. Една жена починала, а друга е хоспитализирана во Небраска и …

Повеќе »

ЗАПРЕНА РАБОТА НА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ: Ги измешале компонентите на вакцините на „Џонсон и Џонсон“ и „АстраЗенека“

Американската влада ја запрела работата на фабриката во Балтимор, во која биле уништени 15. милиони дози на вакцината „Џонсон и Џонсон“, поради мешањето на компонентите во производствениот погон каде се прават и вакцините АстраЗенека, објавил Њујорк Тајмс. Во изјавата на Џонсон и Џонсон се вели дека преземаат „целосна одговорност за …

Повеќе »

Наскоро во ЕУ пристигнува нова вакцина а црквата се спротивставува поради составот

Вакцината „Џонсон и Џонсон“ веќе е одобрена во САД. Лесно е да се чува а заштитува од бразилските и јужноафриканските соеви на вирусот. Наскоро треба да биде одобрена во Европската унија, иако Католичката црква се противи на тоа. Одлука на Европската агенција за лекови се очекува овој месец. Вакцината најверојатно …

Повеќе »