Tag Archives: јачина

7 БЕСРАМНИ СОВЕТИ НА КОКО ШАНЕЛ ЗА СЕКОЈА ЖЕНА: Ако го совладате ова, сте го совладале животот

Коко Шанел е единствената личност која имала право да дели совети, бидејќи животот и кариерата ги изградила сама, без никаква помош. Габриел Шанел е родена на 19. август 1883. година во Сомур, Франција. Таа била вонбрачно дете на уличен продавач и домаќинка, која покрај неа имала уште пет деца. Поради …

Повеќе »

Со жените кои ги поседуваат овие пет особини МАЖИТЕ НЕ МОЖАТ ДА МАНИПУЛИРААТ: Дали ги препознавате во себе?

Тие не се цел на манипулативни личности Манипулаторите не е лесно да се препознаат и често се прикажуваат во најдоброто можно светло со цел да добијат наклоност и доверба. Сепак, тие нема да бидат насочени кон конкретни луѓе. Работењето на себе ги намалува шансите да станеме жртви на манипулатори. Кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како малиот Сузуки го победил семоќниот Хамер!?

МАЛИОТ Suzuki Jimny веќе се докажа на терен, а сега се обиде да го скалпира и семоќниот Hummer. За Хамер досега се беше кажано. Станува збор за диносаурус на кој денес му се заканува истребување. Се чека електричен наследник, а дотогаш овој монструм од теренец ќе биде симбол на сите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пристигнале првите снимки од јаките земјотреси во Кина: Загинале најмалку три лица

Силен земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ја погоди кинеската провинција Јунан, при што загинаа три лица, а 27. беа повредени, јави денеска државната телевизија. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од осум километри, проследен со последователни потреси, објави CCTV.. Следел земјотрес со јачина од 7,4 степени …

Повеќе »

Нов земјотрес во Грција почувствуван и во земјава

Еден од 28. земјотреси во Грција пред 20 часот беше почувствуван и во нашата земја… Телеметриската сеизмолошка мрежа во земјава одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при скопскиот Природно-математички факултет, вечерва во 19 часот и 38 минути регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 260 килоеметри јужно од Скопје, во соседна Грција. Како …

Повеќе »