Tag Archives: јапонец

(ФОТО) УЖИВА ВО ОДМОРОТ – Јапонецот со транспарент на Мундијалот стана хит на Твитер: „Шефе, фала за две недели одмор!“

Јапонец кој на Мундијалот во Катар пристигнал со интересен транспарент стана хит на Твитер. „Почитуван шефе, благодарам за двете недели одмор“, напишал тој на транспарентот. Многу корисници на горе споменатата социјална мрежа ја изразиле својата „љубомора“ затоа што овој човек успеал да го оствари сонот на многумина, т.е. да го …

Повеќе »

(ФОТО) Јапонец одлично заработува, има илјадници клиенти а ништо не работи!

Шоџи Моримото работел во издаваштвото некое време, но сега заработува со тоа што други луѓе го ангажираат да им прави друштво и да поминува време со нив. Јапонецот кој заработува за живот така што луѓе го аранжираат за да не прави ништо, има преку три илјади клиенти и еден куп …

Повеќе »

(ВИДЕО) Директно од Токио, а како да е роден во Македонија: Јапонски оперски пejaч ја изведува „Македонско девојче”

На својот профил на Фејсбук македонскиот оперски пејач Благој Нацоски објави: „Директно од Токио! Мојот драг пријател и колега Казухиро Котецу, голем пријател на Македонија“, а колегата не само покажува дека е голем пријател на Нацоски и Македонија туку нашата гордост – „Македонско девојче“ ја изведува како да е роден …

Повеќе »

НИКОГАШ НЕ СЕ ОТКАЖУВАЈ – Родителите го исфрлиле од дома кога имал 17. години, спиел на улица, а сега е МИЛИОНЕР!

Таихеј Кобајаши е Јапонец за кого зборуваат низ целиот свет, а неговата животна приказна го фасцинирала светот затоа што за кратко време од бездомник станал милионер. Пред две децении, Кобајаши не можел ни да сонува за ваков живот што ќе живее. Кога имал 17 години, родителите го избркале од куќата. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Картата на светот каква што ја знаеме е лага – Оваа е најточна!

Јапонскиот архитект Хаџиме Нарукава тврди дека решил вековен проблем – како верно да се претстави сферичната површина на Земјата на рамна површина. Името на проекцијата на Нарукава е „Автотхаргична карта“ и претставува скоро пропорционални димензии на сите делови на планетата. Во проекцијата, чија прва верзија е создадена во 1999. година, …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО СПОРТОТ – Од последици на вирусот починал 28. годишен јапонски спортист

Јапонскиот сумо борецот, Шобуши (28), почина од повеќекратно откажување на органите, откако добил коронавирус пред еден месец, соопшти Јапонската сумо асоцијација (НСК). Кијотака Суетаке, кој се борел под името Шобуши во четвртата дивизија на оваа јапонска дисциплина, бил хоспитализиран во Токио на 8. април, откако неколку дена покажувал симптоми на …

Повеќе »

(ФОТО) НАЈСТАРИОТ МАЖ НА СВЕТОТ ИМА 112 ГОДИНИ: Одлучил да открие 2. тајни за долг живот!

Јапонецот кој сака слатки и верува дека насмевката е лековите, Читетсу Ватнабе денес стана најстариот човек на светот затоа што има 112 години и 344 дена, што е официјален Гинисов рекорд. Ватанабе е роден во Нигата, северна Јапонија, во 1907. година и е овластен да е, засега, најстариот човек на …

Повеќе »