Tag Archives: јагнешко месо

ПУТИН Е ЈАК КАКО КАРПА ПОРАДИ КЕФИР И МЕД: Откриено е што јаде рускиот претседател – обожува јагнешко, а јаде само едни слатки!

Рускиот лидер Владимир Путин многу внимава што јаде, па светските медиуми пишуваат дека ужива во руската исхрана и не се грижи премногу за меѓународните специјалитети. Анализата на исхраната кај првиот човек на Руската Федерација ја дала нутриционистката Јована Срејиќ Ферлуга. Руската исхрана се заснова на супи, чорби, варени јадења направени …

Повеќе »

10. стари велигденски симболи: Ова мора да се најде на вашата трпеза а еве и’ што значи! 

Еве што треба да се најде на вашата велигденска трпеза, и какви значења имаат… Препород, Велигден или пролет се слави во разни цивилизации, а многу пагански обичаи од старите времиња се задржале се’ до денес и станале дел од обичаите на христијанските празнувања на Велигден. Некои од тие празници се Цветници, Врбица, Младенци …

Повеќе »