Tag Archives: јавен превоз

Јавниот превоз во Скопје блокиран, поради анонимна дојава за бомба

ЈСП информира дека од утринава, по налог на МВР, сите возила на ЈСП Скопје се повлечени од сообраќај поради анонимна дојава за поставена рачна бомба во едно од возилата. Екипите за антитероризам се на терен и постепено возилата се вклучуваат на линија по претходна соодветна безбедносна проверка. Лицето, вработено во …

Повеќе »

Во Белгија ќе ви платат да се ослободите од автомобилот, еве и колку

НАЈНОВИТЕ трендови се движат во насока на целосна промена на концептот на личен транспорт, вклучувајќи ја и сопственоста на автомобили. Веќе почнаа да се случуваат големи промени во општеството, а најновиот пример доаѓа од Запад, поточно од Белгија. Засега, тоа е само Брисел, каде што сопствениците на автомобили се охрабруваат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СКОРО СЕ’ ИМ Е ЗАБРАНЕТО: Како се живее во Норвешка – Правилата се менуваат нон стоп а најновото е “црвено ниво“!

За животот во Норвешка, нашинци кои се таму, велат дека е слично како во повеќето европски држави. Во оваа скандинавска земја не е ништо подобро, не постои полициски час, но има ограничувања на сите страни. „Веќе со месеци во Осло работат само продавници за храна, аптеки и бензински пумпи. Рестораните …

Повеќе »

Пијана и без маска влегла во јавен превоз во Минхен и „шутирала“ луѓе

Жена со српско потекло во јаврн превоз во Минхен шутирала луѓе, кои од неа побарале да ја почитува обврската да носи маска. Бидејќи не носела маска, еден маж и пришол на 22-годишната жена барајќи од неа да ја стави, како што е пропишано. Најпрво вербалната расправија се претворила во тепачка, …

Повеќе »

НАУЧНИЦИТЕ ПРЕДЛАГААТ: Патниците во јавниот превоз да молчат поради ширење на корона!

Научници вработени во шпанскиот Национален совет за истражување (CSIC) препорачуваат да се молчи во метро и јавниот превоз за да спречат ширење на вирусот корона. Тие го објаснија тоа мислење со фактот дека податоците укажуваат дека оваа мерка значително ќе го намали ризикот од инфекција, пренесува шпанската Avangardija. Со месеци …

Повеќе »

НАПРАВИЛ МАСКА – Човек низ Белград шета „со сурла“!

Од избувнувањето на пандемијата на вирусот корона, имавме можност да видиме разни маски. Претежно тие беа специјално дизајнирани, изработени од памук, кои припадничките на понежниот пол најчесто ги комбинираат со облеката што ја носат. Еден маж во Белград решил да направи малку поинаква маска, за која вели дека ја носи …

Повеќе »

Најопасни места на кои можете да се заразите со корона вирус

Дури и ако темелно ги миете рацете, држите растојание од два метри од другите и ги дезинфицирате површините секој ден, факт е дека сè уште постои ризик од инфекција со коронавирус. Покрај тоа, постојат голем број на места каде што овој ризик е уште поголем, а вие секојдневно се наоѓате …

Повеќе »

(ФОТО) Ѕвездата на Барса восхитила со скромноста: Користи јавен превоз!

Голманот на Барселона, Марк-Андре тер Стеген предизвикал воодушевување на клупските навивачи, но и пошироката спортска јавност откако е виден како користи јавен превоз. Фотографијата од сликаниот, скромен,Марк-Андре тер Стеген, снимен во возење со подземна железница во Барселона, поради својата специфичност бргу се проширила по медиумите. Социјалните мрежи, пак, вријат со …

Повеќе »