Tag Archives: штетни

Здрави намирници кои можат да го загрозат вашето здравје: Со нив не смеете да претерувате

Ништо лошо нема да ни се случи ако повремено јадеме чоколадо, некоја колач, чипс, но важно е да не консумираме премногу секој ден и оброците да ги базираме на здрава храна за која е докажано дека е богата со хранливи материи. Изборот не е мал, но можеби не сте знаеле …

Повеќе »

Четири реченици што никогаш не треба да му ги кажете на ПАРТНЕРОТ: Тие можат да ви ги уништат врската или бракот!

Не дозволувајте да ве обземат гневот и бесот… Во секоја врска или брак, расправиите се чести и вообичаени. Сосема е природно што не можеме секогаш да се договориме за се со нашата сакана личност. Но, и во моменти на расправија, потребно е да се задржи присебноста и да не се …

Повеќе »

Намирници кои ви го уништуваат организмот – не сте знаеле дека се волку штетни

Има намирници кои имаат подобри калории, а за нив главно знаеме. Но, многу често, некои намирници содржат одредени состојки кои не само што се штетни за нашата виткост, туку и за здравјето воопшто. Слатки без шеќер Или газиран пијалок со „нула“ шеќер. Но, дали знаевте дека премногу бонбони без шеќер …

Повеќе »

Најлошото и најдоброто масло за холестерол

Најдобро е холестеролот да се намали со промена на начинот на живот и исхрана, а првиот чекор можеби е да изберете поздрав тип на масло што го консумирате. Сигурно најлошо масло за холестерол е она палминото и среќа е што кај нас и не е нешто многу застапено. Journal of …

Повеќе »

Ова е список на намирници кои се најлоши за вашето срце, велат кардиолозите

ОНА што е на чинијата може да помогне во одржувањето на срцето здраво. „Храната здрава за срцето содржи хранливи материи кои имаат корист за кардиоваскуларниот систем или го намалуваат ризикот од развој на срцеви заболувања со намалување на лошиот ЛДЛ холестерол и триглицериди во крвта, намалување на крвниот притисок, контролирање …

Повеќе »