Tag Archives: шкотска

Сите загрижени за здравјето на кралицата Елизабета: Принцот Вилијам, Чарлс и Камила се упатиле кон нејзината резиденција – пристигнуваат и принцот Хари и Меган

Кралицата Елизабета не е во добра состојба Принцот Чарлс, Камила и принцот Вилијам отпатувале во Балморал за да бидат со кралицата Елизабета, која е под медицински надзор откако лекарите се загрижиле за нејзиното здравје, а утринава и националниот сервис ја прекинал програмата во живо за да соопшти за лошата здравствена …

Повеќе »

(ФОТО) Нови здравствени проблеми на кралицата Елизабета: Откажала уште еден традиционален собир

Таа моментално живее во Шкотска во замокот Балморал Секое нејзино летно пристигнување во Шкотска во замокот Балморал секогаш било обележано на посебен начин, но оваа година бил откажан традиционалниот голем собир во чест на британската кралица. Сите шпекулираат дека здравјето на кралицата Елизабета е се’ полошо и полошо. Иако од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете како Чесите од 45. метри им дадоа гол на Шкотите

Чехот Патрик Шик (25) на Шкотска во Глазгов на Европското првенство и даде гол скоро од центарот. Се играше 52. минута од натпреварот од првото коло на групата Д кога чешкиот офанзивен играч шутираше од голема далечина и го префрли шкотскиот голман Дејвид Маршал за конечни 2:0. Фудбалерот на Баер …

Повеќе »

Поради новиот сој на корона вирусот во Шкотка ќе им биде слободен само Бадник

Според новите мерки на британската влада воведени поради зголеменото ширење на новиот вид на коронавирус, во Шкотска, како и на југот на Англија, наместо предвидените пет дена за ублажување на ограничувањата, тој период се сведе само на Бадник. По тој повод, премиерот на Шкотска, Никол Старџен, им се обрати на …

Повеќе »

(ФОТО) Последна желба: Пепелта на Шон Конери ќе биде истурена во Шкотска

Легендарниот актер Шон Конери почина на 31. октомври на 90-годишна возраст во семејната куќа на Бахамите, а неговата сопруга сега објави дека пепелта со неговите посмртни останки ќе биде расфрлана во неговата родна Шкотска. „Ќе го вратиме Шон во Шкотска – тоа беше неговата последна желба. Тој сакаше неговата пепел …

Повеќе »

(ФОТО) Мајката отишла „во провод“ додека ќерката и умирала дома!

Шкотланѓанката Шерон Голди ја остави својата тринаесетгодишна ќерка Робин сама дома, иако имала болки во стомакот и отишла на пијалок со пријателите во еден паб. Таа била прогласена за виновна, на суд, за занемарување на дете, пишува Metro. Кога се вратила во куќата ја нашла Робин во несвест на троседот, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВРЕМЕ НА КОРОНА ВИРУС – СНИМКАТА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: За време на состанок политичар бил прекинат од неговата мачка!

Она што ги прави интересни Zoom состаноците се повремените, смешни прекини што можат да се случат. Бидејќи луѓето присуствуваат на такви состаноци од дома, тие понекогаш можат да бидат прекинати од членовите на семејството, соседите или домашните миленици. Ова е токму она што му се случило на шкотскиот член на …

Повеќе »

(ВИДЕО) И ПАДНАЛ КАУЧ НА ГЛАВА: Излегла на пауза за ручек и останала инвалид – Нејзината порака е лекција за сите!

На Едита Буткевичијут (30), која живее и работи во шкотски Абердин, ‘рбетот и е скршен на три места,бутната коска и скочниот зглоб, нејзиниот клучна коска е скршена а црниот дроб и е оштетен откако на улица и паднал каучна глава. Едита, родена во Литванија, е во болницата од 7-ми декември …

Повеќе »

(ФОТО) ДЕВОЈЧЕ (10) ПОБЕДИЛО ЛЕУКЕМИЈА А ПОТОА НЕНАДЕЈНО ПОЧИНАЛО: Мајката ја обвинува загадената вода во болницата, случајот стасал и до парламентот!

Мили Мејн, девојче (10) од Велика Британија, ја победила леукемијата, но набргу потоа починала во болницата во Глазгов. Мајката на Кимберли, Дерок тврди дека нејзината ќерка починала од „неисправна вода“ во болницата, и дека здравствените работници ја лажат. За време на закрепнувањето од сериозна болест, девојчето добило заразна инфекција и …

Повеќе »