Tag Archives: ширење

(ВИДЕО) ГЛОБАЛНА ПАНДЕМИЈА – ЈЕЛЕНА ЃОКОВИЌ СПОДЕЛИЛА ТЕОРИЈА ЗА КОРОНА ВИРУСОТ:Сопругата на најдобриот тенисер во светот предизвикала различни реакции – за содржината на видеото многу се говори и во Македонија!

Сопругата на најдобрата светска тенисер, Јелена Ѓоковиќ на соцвијалните мрежи споделила теорија за вирусот корона. „Што мислите за вирусот корона?“, Г-ѓа Ѓоковиќ ги прашала следбениците на социјалните мрежи, а потоа додадла: “Толку многу видеа кружат со денови, различни теории за причините за короната, методите на лекување, превенцијата … еве едно …

Повеќе »

#Да бидеме одговорни и да останеме дома – КОРОНА ВИРУС ВО СВЕТОТ: Бројот на заразени достигнал скоро еден милион – само во САД има повеќе од 215.000

Од почетокот на пандемијата во светот, до денес, со корона вирус се заразени 936.170 лица, починале 47.249, а оздравеле 194.578 Во моментов има отворено 694.343 случаи, од кои 35.612 се во критична состојба, додека здравјето на другите е стабилно, покажуваат податоците на „Worldometers“, кои собираат податоци. Најбрза распространетост и најголем …

Повеќе »

(Интерактивна карта) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО КОРОНАВИРУСОТ СЕ ШИРИ ПО ПЛАНЕТАТА: Еве каде има најмногу а каде најмалку заразени!

Бројот на заразени луѓе во светот со новиот коронавирус се зголемува секој ден, а бројот на починати се зголемува. Во исто време, научниците го следат и бројот на оние кои се заразиле со коронавирус. До понеделник на 9. март беше објавено дека само во една европска држава, црна Гора, не …

Повеќе »

(ВИДЕО) Студија за коронавирусот: Процент на смртност според возраста!

СТУДИЈА НА КИНЕЗИТЕ ЗА КОРОНА: Кај лица над 80. години, стапката на смртност е дури 14,8%, за луѓе на возраст од 70.-79. години е 8%, за 60. и 69. е 3,6%, за 50.-59. години е 1,3% , од 40. до 49. – 0,4%, од 10. до 39. – 0,2% Угледниот …

Повеќе »

За 24. часа од коронавирус починале скоро 100. луѓе – болеста добила ново име

Бројот на заразени со коронавирус во Кина достигнал 44.653, а бројот на починати од вирусот, официјално наречен „Ковид-19“, се искачил на 1.113, соопштиле властите во Пекинг во средата. Во последните 24 часа, 97. лица починале од коронавирус, а забележани се 2015. нови случаи, информираат најновите податоци објавени во средата од …

Повеќе »

(ФОТО) СВЕТОТ ВО ОПАСНОСТ – МОРБИДНО ПРЕДВИДУВАЊЕ НА ЕПИДЕМИОЛОЗИТЕ: Коронавирусот би можел да зарази 60. отсто од луѓето во светот!

Епидемијата на коронавирус може да се прошири на околу две третини од светската популација ако не може да се контролира“, изјавил водечкиот епидемиолог Габриел Леунг од Хонг Конг. Неговото предупредување дошло откако шефот на Светската здравствена организација рекол дека неодамнешните случаи на пациенти со коронавирус кои никогаш не ја посетиле …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СТРАВ ОД ЗАРАЗА – ВАКА КОРОНАВИРУСОТ СЕ ШИРИ ПО СВЕТОТ: Главен проблем се суперносителите, а тоа најдобро го покажал случајот на еден Британец!

Она што е заедничко за сите епидемии е супер-ширењето, што значи дека индивидуата ја пренесува инфекцијата на голем број луѓе. Овие лица не се виновни за ова, но тие имаат значително влијание врз ширењето на болеста, а исто така, и кај коронавируспт е забележано суперширење. Како пример, Би-Би-Си го наведува …

Повеќе »

ДАЛИ Е ВРЕМЕ ЗА ПАНИКА? Драстично зголемен бројот на заболени од КОРОНАВИРУСОТ! 

Бројот на загинати од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 106, при што властите во покраината Хубеи се под силен притисок,бидејќи во вторникот починале други 24. лице. Во целата земја се потврдени 4.500 случаи, на национално ниво. Бројот на смртни случаи од респираторни заболувања предизвикани од новиот коронавирус …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОРОНА ВИРУС – ДОКТОР ДОШОЛ ВО ВУХАН ДА ПОМОГНЕ А СЕГА МИСЛИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗИЛ: Еве зошто стравува!

Кинескиот лекар Ванг Гуангфа стравува дека е заразен со корона вирусот, кој за само три недели предизвика смрт на 56. лица и зарази повеќе од 2.000. Д-р Ванг Гуангфа верува дека се заразил затоа што не носи заштитни очила, а група водечки експерти потврдиле дека е „апсолутно можно“ затоа што …

Повеќе »