Tag Archives: ширење

Зошто нашите зеници се шират кога гледаме во некој што ни се допаѓа? Објаснување за интересниот феномен

Допаѓањето може да се покажат на многу начини Раширените зеници долго време се сметаа за симбол на љубовта, но не постои единствено точно објаснување зошто тоа се случува. Се случува кога гледаме во некој што ни се допаѓа, зениците ни се шират и не можеме да го контролираме тоа. Едно …

Повеќе »

ПОТВРДЕНИ 80. СЛУЧАИ НА МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ: СЗО објави, инфекцијата е регистрирана во 11 земји – Еве што се знае за болеста што го исплаши светот

Досега се потврдени околу 80. случаи на мајмунски сипаници во 11. земји, соопшти Светската здравствена организација, додавајќи дека се истражуваат уште 50. сомнителни случаи. Претходно, случаи на таа инфекција беа потврдени во Италија, Шведска, Шпанија, Португалија, САД, Канада и Велика Британија, каде беше забележан првиот случај во Европа. Мајмунските сипаници …

Повеќе »

СЗО СООПШТИЛА: Омикрон е потврден во 106. земји

Видот на коронавирус Омикрон досега е потврден во 106. земји, а ризикот од новата варијанта што предизвикува загриженост ширум светот останува многу висок, соопшти Светската здравствена организација. Помеѓу 20. октомври и 19. декември, омикрон бил откриен во 1,6 отсто од секвенционираните примероци, според неделниот билтен на СЗО. Видот делта останува …

Повеќе »

Новиот сој со исклучително голем број мутации – потврден во три земји

Вирологот Том Пикок од „Империјал колеџ“ во Лондон ги објавил деталите за новата варијанта на вирусот, нагласувајќи дека неверојатно големото количество мутации во протеинот на шилецот предизвикува голема загриженост. Научниците велат дека новиот вид на коронавирус носи исклучително голем број мутации, што може да предизвика дополнителни болести. Со геномско секвенционирање, …

Повеќе »

Дали симптомите на делта сојот се поинакви од останатите видови

Според епидемиолозите, делта сојот на вирусот корона, покрај тоа што е повеќе заразен, има различни симптоми од претходните соеви. Поголемиот дел од хоспитализираните за „Ковид-19“ во Соединетите држави се лица кои не се вакцинирани. Тие исто така имаат поголем ризик да развијат потешки симптоми како што се тешкотии при дишењето …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕ’ ЗАВИСИ ОД ОВА: Славен англиски епидемиолог открил кога ќе можеме да се вратиме на нормалниот живот!

„Уште долго време ќе се бориме со вирусот корона“, вели тој Пандемијата не е при крај, имајќи предвид дека мал процент од светската популација е вакцинирана против „Ковид-19“ досега, изјави за CNBC познатиот англиски епидемиолог, Лари Брилијант. Д-р Лари Брилијант, епидемиолог кој беше дел од тимот на Светската здравствена организација, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Доктор Пановски смета дека сега е предоцна да се сопре ширењето на вирусот: „До крајот на август ќе има и по 1.500 новозаразени со Ковид 19“

Пановски смета дека на време не се презеле превентивни мерки на заштита, а сега е предоцна да се сопре ширењето на вирусот, особено на делта сојот кој е позаразен. До крајот на август ќе имаме по 1.500 новозаразени со Ковид 19, но не очекувам поголем број на хоспитализирани и смртни …

Повеќе »

Се појавил таен документ за делта сојот: Како големи сипаници

Делта сојот на коронавирусот предизвикува потешки симптоми и се шири со исто темпо како и сипаници, се вели во внатрешен документ од Американскиот центар за контрола и превенција на болести, како што објави Си-Ен-Ен. Документот покажува необјавени податоци кои покажуваат дека целосно вакцинираните луѓе би можеле да го шират видот …

Повеќе »

ВО ГРЦИЈА СЕ ШИРИ ДЕЛТА СОЈОТ: Во најава нови рестрикции – Најмногу на удар младите

Бројот на нови случаи на коронавирус во Грција рапидно расте, а позаразниот делта се шири рапидно, особено кај младите. Според грчките медиуми, само на една забава во познат бар на плажа во Атина, биле заразени околу стотина млади, јавуваат грчките медиуми. Затоа, најавени се нови ограничувања. Од утре, сите кафулиња, …

Повеќе »