Tag Archives: ширење

Дали симптомите на делта сојот се поинакви од останатите видови

Според епидемиолозите, делта сојот на вирусот корона, покрај тоа што е повеќе заразен, има различни симптоми од претходните соеви. Поголемиот дел од хоспитализираните за „Ковид-19“ во Соединетите држави се лица кои не се вакцинирани. Тие исто така имаат поголем ризик да развијат потешки симптоми како што се тешкотии при дишењето …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕ’ ЗАВИСИ ОД ОВА: Славен англиски епидемиолог открил кога ќе можеме да се вратиме на нормалниот живот!

„Уште долго време ќе се бориме со вирусот корона“, вели тој Пандемијата не е при крај, имајќи предвид дека мал процент од светската популација е вакцинирана против „Ковид-19“ досега, изјави за CNBC познатиот англиски епидемиолог, Лари Брилијант. Д-р Лари Брилијант, епидемиолог кој беше дел од тимот на Светската здравствена организација, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Доктор Пановски смета дека сега е предоцна да се сопре ширењето на вирусот: „До крајот на август ќе има и по 1.500 новозаразени со Ковид 19“

Пановски смета дека на време не се презеле превентивни мерки на заштита, а сега е предоцна да се сопре ширењето на вирусот, особено на делта сојот кој е позаразен. До крајот на август ќе имаме по 1.500 новозаразени со Ковид 19, но не очекувам поголем број на хоспитализирани и смртни …

Повеќе »

Се појавил таен документ за делта сојот: Како големи сипаници

Делта сојот на коронавирусот предизвикува потешки симптоми и се шири со исто темпо како и сипаници, се вели во внатрешен документ од Американскиот центар за контрола и превенција на болести, како што објави Си-Ен-Ен. Документот покажува необјавени податоци кои покажуваат дека целосно вакцинираните луѓе би можеле да го шират видот …

Повеќе »

ВО ГРЦИЈА СЕ ШИРИ ДЕЛТА СОЈОТ: Во најава нови рестрикции – Најмногу на удар младите

Бројот на нови случаи на коронавирус во Грција рапидно расте, а позаразниот делта се шири рапидно, особено кај младите. Според грчките медиуми, само на една забава во познат бар на плажа во Атина, биле заразени околу стотина млади, јавуваат грчките медиуми. Затоа, најавени се нови ограничувања. Од утре, сите кафулиња, …

Повеќе »

Британскиот сој на корона е детектиран и во СКОПЈЕ: Овој мутиран вид е многу поопасен од претходно доминантниот вид и се шири 70% побрзо!

Британскиот вид на коронавирус пристигна во Скопје, соопштија денеска од Министерството за здравство на Македонија. Што знаеме за оваа мутација на коронавирус? Британскиот вид на коронавирус го доби името Б.1.1.7, а научниците проценуваат дека оваа мутација на корона се шири 70. проценти побрзо од претходниот доминантен вид. Оваа варијанта на …

Повеќе »

Дали мутираниот корона вирус се шири побрзо отколку што се мислело?

Вирусите се размножуваат многу често и многу и не баш совршено верно, па мутациите меѓу нив се чести, пишува „The Economist“. Сепак, повеќето од овие мутации имаат мало или никакво влијание врз тоа како се шири вирусот и колку е смртоносен. До неодамна, САРС-CoV-2 не беше исклучок од ова правило. …

Повеќе »

Потврдено! Оваа активност е најголем виновник за ширење на короната!

Времето поминато во барови или ресторани убедливо најмногу го зголемува ризикот од инфекција со коронавирус, објавија француските научници, а веднаш до тоа е поканување на пријатели или семејство на гости за ручек или вечера. Најновото истражување е дополнителен доказ дека дружењето и одењето во ресторани се многу поопасни од другите …

Повеќе »

Ангела Меркел:„Вирусот се шири неконтролирано!“

Ситуацијата со пандемијата на коронавирусот во Германија е сеуште многу сериозна, иако новите случаи на инфекција не растат со брзо темпо, изјави во вторникот германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ова го изјави по состанокот со федералните премиери во понеделникот, ја одложи одлуката за натамошно засилување на мерките за 25-ти ноември. …

Повеќе »