Tag Archives: шеќер во крвта

Не сте ни свесни што се внесувате во организмот кога јадете сардина од конзерва!

И тоа со само една конзерва. Сардините се преполни со важни хранливи материи, што ги прави врвен извор на храна, вели д-р Џош Акс. Поради високата содржина на омега-3 масни киселини, протеини, витамин Б12 и селен, сардините се многу моќни чувари на здравјето. Ако се консумираат редовно, можат да придонесат …

Повеќе »

Го контролираат шеќерот во крвта, ја штитат тироидната жлезда и здравјето на коските: Една конзерва полна со витамини

Го контролираат шеќерот во крвта, ја штитат тироидната жлезда и здравјето на коските: Една конзерва полна со витамини Сардините се речиси неизбежни во редовната исхрана. Можеби на многумина не им се допаѓаат, но сардините се многу корисни за нормално функционирање на организмот. 1. Богати се со Омега 3 масни киселини …

Повеќе »

Пешачењето помага нивото на шеќер во крвта да се зголемува и опаѓа со постепено темпо

Овој извештај е направен со разгледување на седум различни студии за да се утврди како прекинувањето на продолженото седење, било со стоење или со кратка прошетка, може да влијае на нивото на шеќер во крвта и инсулинот кај една личност. На повеќето од учесниците во студијата не им бил дијагностициран …

Повеќе »

Кога пивото станува проблем? Лекарите советуваат: „Ако чувствувате нешто од ова, немојте да го пиете“

Во интервју за странски медиуми, гастроентерологот Џонатан Кунг изјавил дека не би им препорачал на луѓето со дијабетес да нарачуваат пиво бидејќи тоа предизвикува зголемување на нивото на шеќер во крвта. Се случува некои производители да не наведат дека воопшто има шеќер во нивното пиво. Доколку имате прекумерна тежина, исто …

Повеќе »

Дали јаболковиот оцет помага во намалување на високиот крвен притисок?

И’ покрај неговиот изразито кисел вкус, јаболковиот оцет е популарен домашен лек за неговите потенцијални здравствени придобивки. Иако листата на придобивки од јаболков оцет вклучува потенцијална помош за шеќер во крвта и губење на тежината, прашање е дали вклучува и намалување на крвниот притисок. Високиот крвен притисок драматично го зголемува …

Повеќе »

Седум навики кои го намалуваат ризикот од мозочен удар

Во една студија објавена во списанието „American Heart Association“, 11.500 средовечни возрасни во САД биле следени во период од речиси 30. години. Научниците анализирале како нивниот начин на живот влијае на ризикот од мозочен удар. Утврдено е дека седум ima едноставни животни навики кои луѓето треба да ги следат, пишува …

Повеќе »

Добри и лоши ЈАГЛЕХИДРАТИ: Ако изберете правилно, ќе имате енергија за цел ден, а можете и да ослабете

Обрнувањето внимание на количината и видот на јаглени хидрати што ги јадете може да ви помогне да ја разберете разликата помеѓу „добрите“ и „лошите“ јаглехидрати. Според Школата за јавно здравје на Харвард, некои јаглехидрати го поддржуваат здравјето, додека други, ако се јадат премногу често или во прекумерни количини, потенцијално може …

Повеќе »

7. најквалитетните протеини кои треба да се консумираат секој ден, според нутриционистите

ПРОТЕИНИТЕ се клучни за обновување на клетките и ткивата, а исто така помагаат во стабилизирање на шеќерот во крвта и задоволување на гладот. Но, не сите протеини се еднакви. Треба да вклучите квалитетни протеини со малку маснотии во вашата исхрана за ефикасно да изгубите тежина и да го зајакнете и …

Повеќе »

ЕДНОСТАВНО И ЗДРАВО – Осум импресивни придобивки од пиењето сок од морков! Го подобрува здравјето на речиси сите органи во вашето тело!

Сокот од морков дава неверојатни здравствени придобивки,  евтин е и лесен за правење… Не само што обезбедува калиум и витамин Ц, туку е и многу богат со провитамин А. Се верува дека пиењето сок од морков го зајакнува имунитетот и го подобрува здравјето на очите и кожата, меѓу другите придобивки. …

Повеќе »