Tag Archives: шест намирници

Што јадат луѓето кои ДОЧЕКУВААТ ДЛАБОКА СТАРОСТ? Овие шест намирници се издвојуваат, а можете да ги најдете во сите продавници

Една студија покажа што обично јадат луѓето кои живеат до сто години… Истражувањата покажаа што најчесто јадат луѓето од различни делови на светот кои доживуваат длабока старост. Интересно е што на нивното мени беа издвоени неколку намирници како незаменливи, а овие работи воопшто не се скапи! Целта на оваа студија …

Повеќе »

ВИСОКОТО НИВО НА ХОЛЕСТЕРОЛ Е КЛУЧЕН ФАКТОР ЗА РАЗВОЈ НА СРЦЕВИ ПРОБЛЕМИ: Овие 6. намирници ги намалуваат мастите во крвта

Високиот холестерол може да предизвика бројни проблеми, како и болести на срцето и крвните садови Холестеролот е од суштинско значење за човечкото тело бидејќи го стимулира производството на хормони во полните и надбубрежните жлезди. Сепак, зголемениот холестерол може да предизвика бројни проблеми и болести на срцето и крвните садови. Холестеролот …

Повеќе »

Шест намирници што мажите треба да ги јадат секој ден – една против рак на простата

Постојат неколку специфики поврзани со исхраната на мажите. Бидејќи, од една страна, во споредба со жените, јадат помалку зеленчук, овошје и интегрални житарки, а повеќе месо, а од друга страна почесто се разболуваат, постои простор за подобрување на исхраната за да се зачува здравјето и виталноста. Доволното присуство на житарки, …

Повеќе »

Важно е како спиеме: Шест намирници за подобар сон

Идеално, мора да спиете од 7 до 9 часа дневно без прекин, но не секој успева: стресот, лудиот ритам на работа и вишокот дигитални информации можат негативно да влијаат на времетраењето и квалитетот на нашиот сон. Во обид да го воспостават својот режим, многумина прибегнуваат кон медитација, длабоко дишење, па …

Повеќе »

Шест, на сите достапни, намирници кои се одлични за јакнење на имунитетот

НИКОГАШ нема подобро време да се усвојат нови здрави навики. Промената на вашата исхрана може значително да го зајакне вашиот имунитет ако знаете која храна да ја вклопите во вашето дневно мени. Здравата исхрана ќе ве снабди со сите хранливи материи, а за метаболизмот да функционира правилно, добро е да …

Повеќе »