Tag Archives: шарл леклер

(ФОТО) На Ферстапен му е одземена пол позицијата – ќе стартува од четвртото место!

Холанѓанинот Макс ферстапен оствари најбрзо време во квалификациите на Големата награда на Мексико, но денеска, недела, ќе стартува, од четвртата позиција. Имено, дирекцијата на трката одлучила возачот на Ред Бул да го казни со три позиции поради игнорирање на жолтите знаменца во својот последен круг во Q3. REVISED STARTING GRID: …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1: Леклер одолеа на Хамилтон и Ботас за втора победа!

Тој долго време одолеваше на притисокот од Луис Хамилтон, направи само една грешка кога на крајот од старно-целната рамнина му блокираше тркалото при запирање па мораше да ја пресече шиканата и да скокне преку тротоарчињата. Ферари конечно победи на својата домашна трка по девет години, Шарл Леклер одолеа на нападите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 – Силверстоун: Ботас до 10. пол пред Хамилтон и Леклер

Валтери Ботас е победник во квалификациите за ГН на Велика Британија, Финецот беше побрз од тимскиот колега Луис Хамилтон за само 6 илјадитинки. Продолжува доминацијата на Мерцедес на Силверстон, Ферари се закани дека може да им ги помати сметките на ривалите, но исто како и минатата година, тимот од Маранело …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1: Макс Ферстапен го истурка Леклер за нов триумф во Австрија!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен победи на Големата награда на Австрија, деветата трка на годинешниот шампионат на Формула 1. Младиот Холанѓанин славел на „Ред Бул рингот“ откако од патеката три круга пред крај во борбата за водство, во третата кривина го истурка Шарл Леклер во Ферари. Монегашанинот водел во …

Повеќе »

(ФОТО) За Хамилтон рекорд на патеката и пол позиција во Франција

Во недела за Големата награда на Франција од пол позицијата ќе тргне возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон. Најдорото време во квалификациите пред неделната трка за Големата награда на Франција ја имал возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, кој два пати го соборувал рекордот на патеката. Новиот рекорд на патеката е 1:28.448 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 – Одлични квалификации во Монте Карло: Хамилтон „од никаде“ до пол позиција

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол позицијата пред трката за Големата награда на Монте Карло. HAMILTON: "This is the race every driver dreams of. You put everything into it. We've arrived with a great car. This pole means so much. I had to dig deeper than ever. The …

Повеќе »

(ФОТО) Луси Хамилтон: „Себе се гледам во Леклер!“

Петкратниот светски шампион Луис Хамилтон рекол дека возењето на Шарл Леклер го потсетува на своите од почетокот на кариерата во Формула 1. Шарл Леклер има само поен помалку од својот тимски колега Себастијан Фетел во досегашниот дел од сезоната и тоа не останало незабележано од првиот возач на Мерцедес, Луис …

Повеќе »

На Леклер прва пол позиција во кариерата

Возачот на ферари, Шарл Леклер, ја освоил првата пол позиција во кариерата, откако бил најдобар на квалификациите пред втората трка на сезоната на Формула 1, Големата награда на Бахреин. Доминацијата на Скудеријата на званичниот тренинг ја дополнил Себастијан Фетел, кој ќе тргне до второто место. Третата поозиција на стартот му …

Повеќе »