Tag Archives: шарл леклер

(ФОТО) Формула 1 – На Леклер пол во неговиот роден град, Ферстапен четврти

Возачот на Ферари, Шарл Леклер ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Монако. Квалификациите ги заврши за 1:11.376, а одличниот прв дел од викендот за Ферари го заврши Карлос Саинц Јуниор кој имаше второ време (+0.225). Alonso goes P5! TOP 10 (with four minutes to go)LECSAIPERVERALONORHAMRUSVETOCO#MonacoGP #F1 pic.twitter.com/AHSXuZ0JFl …

Повеќе »

(ФОТО) Ова момче не се шегува: Пол позицијата во Барселона за Леклер!

Во саботата на програмата беа квалификациите за шестата сезонска трка во Формула 1 шампионатот, а во недела прв на патеката „Каталонија“ ќе стартува Шарл Леклер од Ферари во трката за Големата награда на Шпанија. Тоа ќе биде неговиот прв пол на оваа патека. Во фантастичната атмосфера во Барселона пред „морето“ …

Повеќе »

Ферари ја пополни првата стартна линија во Мајами!

Возачот на Ферари, Шарл Леклер ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Мајами, петта трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Лидерот во генералниот пласман пред првата трка на улиците на Мајами дојде со одличен круг од 1:28.796 минути, со 19. стотинки предност пред тимскиот колега Карлос Саинс Јуниор. За …

Повеќе »

(ФОТО) Доминација на Леклер, Ферстапен без бодови во Австралија!

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, триумфираше на Големата награда на Австралија, третата трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1, после водството од стартот па до целта. Монегаскиецот на враќањето на „Алберт парк“ по тригодишна пауза стигна до втората победа сезонава, а четврта во кариерата, плус со бод за најбрз круг. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Леклер на пол-позиција во Мелбурн, катастрофа на Саинс

Шарл Леклер ќе ја има пол-позицијата на трката за ГН на Австралија во Мелбурн. Втор ќе стартува Макс Ферстапен, а трет Серхио Перез. На четвртото место се најде Ландо Норис, а петти е Луис Хамилтон. Шарл Леклер имаше стабилен болид, но и возеше без грешка, а тоа го направи најдобар …

Повеќе »

(ФОТО) Ферстапен „за влакно“ возврати за Саудиска Арабија!

Актуелниот шампион Макс Ферстапен триумфираше на Големата награда на Саудиска Арабија, втората трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Возачот на Ред Бул ја забележа првата победа на улиците на Џеда оваа сезона, а вкупно 21-ва во кариерата, со само половина секунда предност пред Шарл Леклер во Ферари. Далеку зад …

Повеќе »

(ФОТО) ФОРМУЛА 1 – Нова ера: Бахреин е на Леклер, катастрофа на Ред Бул!

Возачот на Ферари, Шарл Леклер славеше на Големата награда на Бахреин, со што започна нова ера во Формула 1. Леклер на италијанскиот тим му го донесе првиот триумф на патеката „Сакир“ по две и пол години и трката во Сингапур во 2019. година, на која победи Себастијан Фетел. Монегашанецот по …

Повеќе »

(ФОТО) ГН на Бахреин: Пол позицијата за Леклер

И не беше големо изненадување што возачот на Ферари, Шарл Леклер ја освои првата пол-позиција во новата сезона од Формула 1, бидејќи оствари најдобро време во денешните квалификации за Големата награда на Бахреин, а беше меѓу најдобрите и на тренинзите. Pole Position babyyyyyyyy ! Happy with this, but it is …

Повеќе »

(ФОТО) После хаосот во финишот пол позицијата во Баку за Леклер

Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Азербејџан. Ова е втора пол позиција за возачот од Монако по ред, откако тој стигна до пол во Монако пред две недели. Луис Хамилтон заврши втор во квалификациите, а трет беше Макс Ферстапен. 🏁 QUALIFYING CLASSIFICATION …

Повеќе »